| Rebelshy a întrebat:

Am citit tot felul de articole cum ca alimentatia influenteaza cresterea parului. Ce diete, ca sa zic asa ar trebui sa urmez ca sa am parul rezistent si sanatos?

Răspuns Câştigător
| ascovit a răspuns:

Buna!
Include multe legume in hrana zilnica: verdeturi inchise la culoare, morcovi, broccoli, ridiche alba, busuioc, chimion, sofran, nutrienti speciali pentru parul tau.
Include multe fructe in hrana zilnica: struguri, afine, coacaze, citrice, pepeni. Ca si legumele, si fructele trebuie variate de la o zi la alta. Inmoaie o mana de stafide in apa si mananca-le in fiecare dimineata special pentru parul tau.
Nuca de cocos este renumita pentru faptul ca hraneste atat parul cat si pielea capului. Zilnic, sau cel putin la 3 zile bea suc de nuca de cocos sau adauga fructul la ceea ce mananci. Previne albirea si caderea parului si uscarea excesiva a scalpului.
Produsele lactate sunt extrem de hranitoare pentru parul tau: lapte proaspat, branza proaspata, iaurt natural.
Nucile si alunele sunt bogate in proteine, folosite in hrana zilnic sunt foarte bune pentru pastrarea unei culori vii a parului.

3 răspunsuri:
| TheFucker a răspuns:

Hei.
Eu iti recomand ceva mai simplu, dar nu obisnuit.
Eu ma dadaeam cu Aloe Vera, Lamaie si niste Petrol.
Ma spalam de doua ori si nu mirosea, si dupa o jumatate de ora vedeam rezultatele.Par des, fin, catifelat, rezistent si matatos.

| VirtualEinstein a răspuns:

Iti recomand uleiul de ricin care se gaseste in farmacie si e un chilipir.
Uleiul de ricin folosit in mod regulat pe radacinile parului si scalp este util pentru:
- cresterea parului;
- ingrosarea firului de par care incepe sa se subtieze;
- prevenirea deteriorarii parului;
- tratarea parului uscat;
- stralucirea si hidratarea parului si scalpului;
- prevenirea scalpului uscat;
- imbunatatirea starii generale de sanatate;
- prevenirea despicarii varfurilor si cresterea parului.