| AlexCDCx a întrebat:

Buna am un ceas dolce gabbana dar nu stiu daca e fals sau nu, are pe el pe spate scris steel back, mai jos D&G mai joc un cod 0730 si mai jos stainless vreau sa stiu si eu daca este original sau nu.

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

De regula ceasurile originale sunt pe putin cateva milioane. Deci vor fi pe putin 1000 ron cu indulgenta (asta inseamna putin sub 250 de euro). Cel mai usor este sa iti dai seama verificand cat este pretul lor intr-un magazin care stii ca are ceasuri originale, gen daca ai vreun mall pe aproape poti merge la un magazin InTime sau alte magazine care vand ceasuri, vezi care este pretul acolo. De asemenea, depinde de unde l-ai primit. Daca este cineva care crezi ca isi permite sa dea cel putin 1000 de ron atunci este posibil.
Daca ii stii pretul initial, intotdeauna sa mergi dupa regula daca este prea ieftin sa fie adevarat, atunci este fake.
Poti verifica de asemenea cu atentie detaliile ceasului. Banuiesc ca este un ceas barbatesc (dupa numele tau). Vezi daca are curea din piele, sa fie din piele de calitate (pielea sa fie un pic mai tare si sa aiba mirosul specific pielii). De asemenea, daca este prea usor sau pare a fi din tinichea din nou este fake. Daca are pietricele trebuie toate sa fie atent puse la aceeasi linie. Pe spate marcajul trebuie sa fie foarte vizibil si sa nu scrie ceva de genul "back". Din cate inteleg al tau are, deci cel mai probabil este fake. Ceasurile D&G originale nu au niciodata scris pe spate "back". Oricum, mai sunt cateva indicatii, precum ticaitul ceasului care ar trebui sa fie clar, insa nu foarte puternic. Nu ar trebui sa aiba ecou, insa nici nu ar trebui sa il auzi de prea departe.
Sper ca ti-am fost de folos.

1 răspuns:
| AlexCDCx explică (pentru OoBunnyoO):

Mersi.