| Kasia a întrebat:

As vrea sa stiu toate detaliile despre vopsirea cu violet de gentiana. Cum ma vopsesc? Cat stau cu el? Clatesc? Cat rezista? Ce culoare iese? As vrea doar la varfuri.

Răspuns Câştigător
| AikkoxD a răspuns:

Îţi pui o folie de plastic pe umeri, mânuşi de plastic şi îţi împarţi părul în 10 secţiuni. Înmoi o bucată de vată în violet de genţiană şi aplici pe o secţiune, rotind şuviţa pe toate părţile. Apoi cu celelalte. După ce s-a uscat, îţi torni puţin în palmă şi masezi părul, să fii sigură că a prins uniform.
Dacă vrei doar la vârfuri, secţiunile alea le prinzi cu câte un elastic de păr şi aplici violetul de genţiană până la elastic.
Nu clăteşti, îl laşi să se usuce. Pe păr brunet o să iasă un mov, dar n-o să se prea observe, decât după vreo 3 aplicări. Se curăţă după 3-4 spălări.
Păr şaten - iese violet, se curăţă la 5-6 spălări.
Păr blond - iese roz, se curăţă mai greu, e riscul să rămână părul pătat, dar pentru o perioadă scurtă de timp.

13 răspunsuri:
| Artemis16 a răspuns:

Prea multe intrebari... doar il amesteci cu apa si ti-l torni pe par in ce parte vrei tu. rezista cam pana la a doua spalare si culoarea depinde de parul tau. eu sunt satena si a iesit mov... (precizeaza culoarea ca sa iti spun ce-o sa iasahee hee

| luisanamy a răspuns:

Te vopsesti la fel ca si vopseau de par obisnuita, stai cu el in jur de 15 min, depinde de culoarea parului, nu m-am vopsit pana acum.

| Kasia explică (pentru Artemis16):

Saten deschis... aproape de blond.

| Artemis16 a răspuns (pentru luisanamy):

Nu stai deloc ...eu l-am amestecat cu apa, l-am turnat in cap si m-am sters cu prosopu'.(app dupa ce te stergi prosopu ramane mov big grin)

| Artemis16 a răspuns (pentru Kasia):

O sa iti iasa mov.

| Artemis16 a răspuns (pentru AikkoxD):

Doamne ce-ti place sa te complici.bai frate m-am vopsit cel putin 20 de ori pana acum cu violet de gentiana si de fiecare data l-am amestecat cu apa si l-am turnat in cap laughing si nu tine mai mult de 2 spalariwinkingsi imi iesise tot capu movwinking

| Artemis16 a răspuns (pentru Artemis16):

De cel putin **** pardonbig grin

| AikkoxD a răspuns (pentru Artemis16):

Nu mă complic. Am dat un răspuns detaliat, ca să nu existe neînţelegeri. Normal că dacă îl amesteci cu apă nu ţine mult. Şi "băi frate", sunt fată. happy

| Artemis16 a răspuns (pentru AikkoxD):

Daca nu il diluezi cu apa, iti trebuie cam vreo 10 tuburi de violet de gentiana...adica depinde de lungimea parului.de ex eu am parul de vreo 80 cm ..deci iti dai seama cate imi trebuie... in fine ..pace wave

| sofia234 a răspuns:

Eu fix acum sunt cu violet de gentiana la varfuri si am amestecat cu apa nu tine foarte mult daca il amesteci cu apa!

| soryna03 a răspuns:

Acum am incercat sa ma fac, peste șaten închis... nu a prins nimic si am facut si cada mov

| Mara1203 a răspuns:

Eu am combinat violetul de gentiana/ albastru de metilen (pentru realizarea parului albastru) cu masca de par pentru al transorma in vopsea si l-am aplicat cu mana dar se poate si cu pensula l-am infasurat cu folie de aluminiu si l-am lasat intre 30 de min si o ora iar rezultatul a fost un mov intens eu fiind blonda natural iar culoarea a tinut aprox. 1 luna. Sper sa ajute

| razvanel112 a răspuns:

Buna, Iti recomand 4.2 de la Oro Therapy sau 4.22 de la Fanola