| GeogG23 a întrebat:

Buna! Cand am fost copil ma spala mama o singura data pe saptamana pe cap, la facultate, ajunsesem sa fiu nevoita sa ma spal o data la 3-4 zile, iar in ultima perioada aproape ca imi vine sa ma spal pe cap o data la 2 zile. Este normala aceasta schimbare? Este in regula sa fie nevoie atat de des de o spalare a parului? Mentionez ca nu am activitate fizica si nu fac sport intre spalari.

13 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Buna,
Eu zic ca este normal. Am mai auzit tampenii cu spalat o data pe saptamana.
Cred ca miroase minunat.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este normal sa te speli pe cap de cate ori simti nevoia sau este murdar.
Pe vremuri lumea era needucata si spalarea se facea rar din motive de: economie la apa, sapun si curent electric.

| Cipi1212 a răspuns:

Ai mătreață?

| GeogG23 explică (pentru Cipi1212):

Nu. Doar parul uns dupa o perioada de timp.

| GeogG23 explică (pentru Violleta2022):

Cred ca economia la apa era unul dintre aceste motive pentru care crescusem asa. Credeam ca afecteaza textura parului si il stric mai rau daca il spal prea des.

| GeogG23 explică (pentru ioana748):

Nu e vorba de miros, ca ma refeream doar la spalatul parului, nu si al corpului. Dar unele practici facute din copilarie ai tendinta sa le faci si ca adult.

| cassyona a răspuns:

Da, dar folosește un șampon f natural, fără porcarii in el. Un șampon cat mai simplu in ingrediente. Încearcă la plafar sau la farmaciile unde au laborator și fac șampoane din ingrediente naturale

| ioana748 a răspuns (pentru GeogG23):

happy Si parul miroase mai frumos spalat decat nespalat.
Da, normal ca sunt automatisme din copilărie, dar pot fi înlocuite cu unele obiceiuri benefice timpului prezent.
Mai poti amana o zi intre spalari, folosind sampon uscat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru GeogG23):

Dimpotriva, tii scalpul curat si parul arata frumos, matasos si ingrijit.

| GeogG23 explică (pentru cassyona):

Vazusem reclame despre un laborator de genul. Presupun ca sunt bune. Multumesc!

| GeogG23 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos!

| GeogG23 explică (pentru ioana748):

Samponul uscat nu prea il folosesc, imi da o senzatie ciudata a parului. Iar legat de automastisme, probabil ca unele sunt bune si trebuie pastrate, dar din raspunsurile primite aici mi-am facut o idee si modific. Multumesc!

| ioana748 a răspuns (pentru GeogG23):

Cu plăcerehappy