| Anaasstasssssiaa a întrebat:

Cum pot sa am un ten curat, fără coșuri, fără puncte negre?
Am perioade in care tenul meu arată super, chiar dacă am un ten gras, iar alteori îmi apar o grămadă de coșuri, pete rosii de la coșuri... nu știu ce sa fac, am 16 ani crying

7 răspunsuri:
| Speranta12 a răspuns:

"am 16 ani"
Vorbim pe la 22-25 cand varsta o sa te ajute singura sa treci de ele. Acum traieste-ti adolescenta presarata cu hormoni instabili si cosuri.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Speranta12):

Dar un remediu sau ceva nu știți?
Ma deranjează foarte tare crying

| Comunity a răspuns:

Sincer sa-ti spun nu prea ai ce sa faci. De fapt ai, dar singuru lucru care poate schimba ceva ar fi numai sa incetinesti procesul sau sa maschezi tenul de cosuri cu tot felul de produse. Zici ca ai un ten gras deci uite cum ai putea sa incetinesti procesul de iesire al cosurilor. Spala-te dimineata, la amiaza si seara cu sapun protex si apa calda ca sa desfunzi porii si sa te cureti de grasime si sebum, dupa te stergi cu un prosop curat si te speli cu apa rece ca sa inchizi porii, poti sa mai incerci un tratament facial cu ceva naturist, dar nu stiu ce as putea sa-ti recomand. In rest nu prea ai ce face ca esti la pubertate, toti am trecut prin asta. Zi frumoasa.

| lorena66 a răspuns:

Menstruatia. N-ai ce sa-i faci, asa e pubertatea

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! E mult de povestit aici, dar o să fac tot posibilul să te ajut. Iată ce am învățat eu de-a lungul documentării mele legate de skincare. În primul rând trebuie să îți faci o rutină pe care să o respecți atât dimineața cât și seara. Rutina aceasta trebuie să includă o curățare a feței cu un produs potrivit tipului tău de ten, aici îți recomand produsele de la brand-ul CeraVe, au două variante de geluri de curățare, unul pentru ten normal și unul tip spumă ( foaming cleanser) pentru ten mixt/gras, totuși cantitatea de produs e pe măsura prețului său, în jur de 60 de lei, dar îți va ajunge 2-3 luni, eu o consider o investiție care merită banii, dar dacă totuși nu ți le poți permite există și alte geluri de curățare mai ieftine cum sunt cele de la Garnier ( Pure Active cu acid salicilic, acest acid din compoziție o să te ajute cu punctele negre). După ce îți cureți fața de impurități bine ar fi să folosești o cremă hidratantă, tenul gras are tendința să se deshidrateze producând sebum care duce la apariția coșurilor, dacă nu îți permiți produse scumpe ca cele din gama bio derma sebium sau CeraVe poți achiziționa de la elmiplant crema cu acid hialuronic care menține tenul hidratat la un preț accesibil tuturor. În cazul în care te machezi întâi trebuie să te demachezi, fie cu apă micelara ( ex. Garnier) fie cu lapte demachiant, iar abia apoi să te speli pe față cu gelul de curățare și să aplici crema hidratantă. Astă e un început bun de rutină pentru vârsta de 16 ani, însă depinde foarte mult și de determinarea ta de a te ține de această rutină. Coșurile nu dispar peste noapte, iar sfatul unui medic dermatolog mereu ajută, nu ezita să ceri ajutor privind problemele pe care le ai.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Sunshine123):

Va mulțumesc din suflet!:*

| Celestina003 a răspuns:

Bună fiecare produs este pentru un anumit timp de ten, si eu am tenul gras si e mai greu cu el, deci prima dată trebuie să îți exfoliezi fata cam de 2 ori pe săptămână, pentru că degeba te dai cu o crema, alifie, că de fapt te dai pe pielea moarta, exfoliazati tenul cu un pelling gel, după o să vezi o diferență piela exfoliată necesita ta multa protecție așa ca îți recomnad o crema de protecție spf 30 de la ordinary, the ordinary este foarte bun pentru punctele albe si negre dar dacă este prima data mai bine folosești doar crema spf 30, si dupa the ordinary, următorul pas merge o hidratare a tenului o masca sau crema, de hidratare,eu am tenul gras si cea mai bună pentru mine ar fi hidratarea cu crema de castaveti,dupa pasul acesta, eu folosesc un tonic pentru față si crema cerave, crema cerva este foarte bună pentru ca aceasta ajuta la reparearea bariera protectoare a tenului toata lumea are o barieră protectoare, acesta este distrusă pentru ca ne zgarien față cu tot felul de produse, măști făcute acasă, scruburi care nu sunt bune tenului si de aceea apar coșuri, dar cerva ajuta la repararea acestei bariere protectoare.
Imagineaz-ti că pielea ta e ca un burete, ce se întâmpla daca te dai cu o cremă buretele? Nimic, pentru ca mai întâi trebuie apă să intre crema.