| XxBlueRosexX a întrebat:

Buna saptamana trecuta m-am vopsit roscata iar ieri mi-am facut niste suvite ablastre cu albasru de metil cum faceam mai demult, nu stiu ce s-a intamplat dar acum am parul mov si nu imi place, ce pot face in privinta asta?

3 răspunsuri:
| ninuku a răspuns:

Trebuia sa decolorezi suvitele inainte sa le vopsesti.
Decoloreazale si le vopsesti iar.

| and0ra a răspuns:

happy E mov pentru că s-a amestecat cu culoarea roșie. E ca și atunci când pictezi. Dacă combini roșu cu albastru, normal că iese mov. La fel cum, dacă de exemplu, aplici vopsea verde peste părul vopsit roșu, o să iasă un maro urât. Ca să îți faci șuvițe albastre când ai părul vopsit roșu, trebuie ori să îți decolorezi suvițele de păr înainte, ori să aștepți până iese culoarea roșie din păr. Albastrul de metil ar trebui să iasă din păr după câteva spălări. Dacă nu iese, revopsește-l roșu (dar doar după câteva spălări ale vopselei albastre). Nu recomand să îți decolorezi întregul păr, o să devină extrem de nesănătos.