Întrebare recomandată | madalinaioana08 a întrebat:

Buna TPU:* Am tenul foarte gras se ingrasa tot timpul. daca ma spal acum pe fata peste 10 minute il am iarasi unsuros..Cateva masti, sau creme, pastile etc? cel mai bun raspuns primeste funda:*

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trece cu nimic. Si eu am la fel. Am mai auzit de masti cu argila, dar nu le-am incercat. Pastile sa nu iei pentru ca poti avea dereglari hormonale si alte chestiuni...

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

Produse dermatologice care iti usuca tenul :

Demachiantul Eau Thermale Aene Cleanance Gel - dimineata si seara
Isotrexin Gel - se aplica seara dupa demachiant
Bioderma Sebium Hydra - se aplica dimineata dupa demachiant

| 8mariastar a răspuns:

Ocrema foarte buna este biotenul si pastilele aspasia crede-ma ca si eu folosesc si e bun

| Okami23 a răspuns:

Lamaia mie imi face tenul mai putin unsuros. dar chestia asta este si din cauza alimentatiei, daca mananci gras

| Anne07 a răspuns:

Buna..iti recomand sebium gel spumant de la Bioderma! eu il folosesc si este foarte bun, dupa cateva aplicari vei constata ca tenul tau nu mai este asa gras :*bafta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Pentru ten gras, îţi recomand mască cu argilă, amestecă argilă cu puţină apă, zeamă de lămâie şi castravete. Pasta obţinută se aplică pe faţă. Se lasă să acţioneze 15-20 minute după care se curaţă faţa.
Te pup!

| Kasia a răspuns:

Uite un articol foarte bun destinat celor cu ten gras:

http://pasagera.ro/ingrijirea-tenului-gras-rutina-zilnica.html

Câteva măsti pentru ten gras:

Morcov şi lapte bătut
Amestecă două linguri de suc de morcov cu două linguri de lapte bătut (sau iaurt). Pasta formată se întinde pe ten şi se lasă să acţioneze un sfert de oră. După acest interval, se îndepărtează cu apă călduţă şi se usucă pielea cu un prosop curat.

Roşii şi mălai
Roşiile şi mălaiul sunt două dintre cele mai bune preparate pentru ten. Roşiile sunt astringente şi conţin minerale şi vitamina C, iar mălaiul poate fi excelent pentru gomaj. De aceea, dacă vei amesteca o roşie zdrobită cu o linguriţă cu mălai vei obţine un excelent scrub natural. Masează uşor, având grijă să nu rănesti epiderma. Clăteste apoi cu apă caldă.

Migdale şi ovăz
Pentru această mască ce va catifela pielea, ai nevoie de un sfert de cană cu tărâţe de ovăz, un sfert de cană cu migdale pisate şi două linguriţe cu iaurt. Amestecă cu grijă aceste ingrediente şi apoi freacă tenul, insistând pe zonele cele mai grase.

Conform site'ului sfatulmedicului.ro:

1.Este important sa curatam tenul de doua ori pe zi, dimineata si seara. Intotdeauna folositi un demachiant bland. Astfel se previne astuparea porilor si aparitia pustulelor.

2.Demachierea este bine sa fie urmata de aplicarea unei lotiuni tonice (astringente) deoarece aceasta va indeparta excesul de sebum. Este recomandata evitarea folosirii astringentelor pe baza de alcool. In schimb, se recomanda folosirea unor produse naturale. Produsele pe baza de alcool indeparteaza prea mult sebum de la nivelul fetei.

3. Daca apare eruptie cutanata, este contraindicata atingerea sau stoarcerea pustulelor. Pustulele, daca sunt stoarse, pot lasa cicatrici permanente. Exista o gama larga de produse impotriva acneei disponibile pe piata. Se recomanda consultul unui medic dermatolog pentru a va recomanda pe cea adecvata.

4. Daca este posibil, efectuati o curatare profesionista a tenului odata pe luna.

5.Beti ce putin 8-10 pahare de apa in fiecare zi. Lichidele ajuta la indepartarea toxinelor din organism.

6. Evitati consumul de ciocolata si de prajeala.

7.Asigurati-va ca aveti zilnic o dieta echilibrata care include fructe si legume verzi.
Ingrijirea la domiciliu a tenului gras

1. Tineti la frigider o sticla cu apa rece si stropiti fata de 3-4 ori pe zi. Apa rece nu numai ca iti va da senzatie de prospetime, dar va intari porii.

2.Frunzele de neem sunt un excelent remediu pentru pustule. Striviti frunzele de neem spalate pentru a forma o pasta si aplicati-o pe zonele afectate. Lasati-le sa actioneze cel putin o ora. Frunzele de neem ajuta la uscarea mai rapida a pustulelor.

3.Pentru semnele si petele formate de la pustule se poate folosi lotiune cu calamina. Se recomanda tamponarea petelor cu calamina inainte de culcare si acestea se vor diminua treptat.

4.Un remediu eficient pentru tenul gras este castravetele racit. Razuiti fin un castravete sau tocati-l intr-un blender pana se formeaza o pasta. Raciti-l la frigider. Aplicati-l pe fata si mentineti-l timp de 15 minute. Indepartati-l cu apa rece. Pentru a obtine cele mai bune rezultate, repetati procedura de doua ori pe saptamana, pe un ten curatat in prealabil.

Aceste 2 produse sunt foarte bune(lotiune micelară pentru demachiere si gel de curaţare)

http://www.viva.ro/......as-1430174

Sper ca te-am ajutat!

| mona a răspuns:

Foloseste sapunul cu sulf si o crema matifianta

| AndruşcăăăăBăăăăă a răspuns:

Părerea mea este că înainte de a apela la soluţii, pastile sau măşti ar trebui să ai mai multă grijă de tenul tău! Să te speli în fiecare seară şi dimineata sau când vrei să ieşi în oraş de exemplu ( când ai ocazia ), să nu te culci cu machiaj ( dacă foloseşti ) şi să ai grijă să te demachezi, să foloseşti săpunuri şi geluri de duş eficiente şi de calitate bună, dacă ai puncte negre sau coşuri să foloseşti creme sau soluţii de bună calitate şi dacă aceste lucruri nu dau rezultate poţi apela la măşti speciale sau în cel mai rău caz la pastile ( dacă sunt pastile pentru tenul tău )! O seară plăcută şi sper că te-am ajutat! Fundăăăăă?

| Myssteriusthanlife a răspuns:

Buna, uite din ce am citit mai sus esti posesoarea unui ten gras, chestia unsuroasa de pe fata ta se numeste sebum si este ceva normal pentru un ten gras.Trebuie sa te feresti de cremele grase foarte hidratante allege in schimb o crema matifianta si un fond de ten matifiant, exfoliaza-ti tenul de 3 ori pe saptamana astfel incat sa iti iei celulele moarte de pe fata pentru a evita declansare acneei, faci asta foarte simplu cu un scrub sau pur si simplu cu apa si malai.Nu prea ai ce sa faci in cazul acesta adica orice ai face tot vei avea un ten gras dar il poti tine in frau cu ce ti-am zis mai sus