| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor. Am niște pete pe ten, care mă fac să nu am încredere în mine, petele sunt chiar sub cearcăne și în frunte, sunt arsuri solare și pete din cauza cosurilor, pentru ca am avut coșuri multe în urmă cu ani de zile. Dar petele care au aparut în urma expunerii la soare sunt din cauza ca mi-am stor porii cu o chestie care era construita pentru așa ceva pe care am cumparat-o de la avon, deci mi-am stors porii cu aia si am iesit afara așa la soare, plus că m-am dat cu o cremă pe baza de citrice. Petele sunt cam de 4-5 ani? Sper din suflet să mă ajutați cu un răspuns pentru ca am o stima de sine foarte scăzută...prin ce procedura as putea sa scap de ele si daca se poate? Momentan folosesc BioOil care nu face foarte multe, il folosesc de o lună de zile

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu ești fata din poza? Ești o tipă super frumoasa! Petele se duc cu peeling chimic sau microdermabraziune, dar sunt și alte proceduri cu laserul mai evoluate și mai eficiente, deci daca stai cat de cat ok cu cash-ul poți să mergi la un Dermatolog și cu siguranță vei scăpa de acele pete post- acnee!
Nu te da cu toate cremele,, după ureche", mai bine apelezi la un specialist happy

| MotoBlitz a răspuns:

Bună! Să știi că acele pete se vor duce la iarnă. Am avut și eu, așa este conceput tenul, închis vara și toamna și deschis iarna și primăvara. Petele îți vor dispărea cam pe la sfârșitul lui decembrie când zilele vor deveni mai scurte și soarele nu v-a mai străluci puternic. Încă un lucru pe care l-am observat, cum poți să spui că ai o stimă de sine scăzută? Tu ești unică așa cum ești și niciodată nu ar trebui să spui că te deranjează o astfel de problemă. Uită-te in jur, oamenii sunt din ce in ce mai nespălați, nedichisiți, neeleganți si poate cel mai rău, anagramați și tot se găsesc persoane care să-i iubească. Să nu mai te îndoiești niciodată de frumusețea ta. Capul sus, privirea la orizont și nu lăsa pe nimeni să își bată joc de tine! Să ai parte de o seară minunată!

| aaanamariaaa a răspuns:

Bio oil nu este bun, cu părere de rău să îți spun că îl folosești inutil, nu o sa ai rezultate, poate o minima hidratare, dar doar atât. Ce pot eu sa iti recomand doar asa ca de la fata la fata, este sa folosești următoarele: Retinolul și Vitamina C. Acestea te vor ajuta enooorm, si eu le folosesc și le am mai folosit si ajuta mult. Eu personal folosesc pe ambele de la marca Geek&Gorgeous, Vitamina C 15% și serul retinal 0, 05%, ambele geek&gorgeous după cum am spus. Sunt substanțe puternice deci nu pot fi folosite amândouă odata. De recomand este sa folosești dimineața Vitamina C, te dai cu ea și protecție solară sau măcar o crema hidratanta de față, si seara înainte de culcare cu serul retinal 0, 05(la fel, crema după) ca usucă tenul. După ce termini serul de retinal, o cumperi pe cea de 0, 1, varianta mai concentrata, care de altfel are efecte mai mari. Pentru început te poți da o singura data pe săptămână, apoi săptămână a doua de doua ori pe săptămână și tot asa, pana poți sa folosești o zi da și o zi nu. Sunt produse accesibile, sper sa le încerci, si în câteva luni te asigur ca o sa ai rezultate frumoase.

| DeeaDeea94 a răspuns (pentru MotoBlitz):

Mulțumesc din inimă pentru aceste cuvinte frumoase

| DeeaDeea94 a răspuns (pentru aaanamariaaa):

De unde pot să le cumpăr? Și mulțumesc din suflet că ți-ai făcut timp să îmi scrii

| DeeaDeea94 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulțumesc foarte mult pentru încurajare, apreciez că mi-ai scris

| MihaiSpeedster a răspuns:

Probabil ai o depigmentare. Mergi la un medic dermatolog. Am văzut un singur caz similar, declanșat tot după expunere la soare. S-a dovedit a fi vitiligo. Mergi la doctor.

| DeeaDeea94 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Nu poate fi vitiligo, nici vorbă...am pete doar pe față și au rămas neschimbate de ani

| aaanamariaaa a răspuns (pentru DeeaDeea94):

Cu drag. Online de pe site ul lor: https://geekandgorgeous.ro/ sau de pe farmacia Tei( tot online) mai sunt și pe eMAG dar mai scumpe. Pe https://comenzi.farmaciatei.ro/brand/geek-gorgeous costa cu câțiva lei mai puțin. Numele lor mai exact:
- Serum C-Glow, 30 ml, Geek&Gorgeous
- Serum A-Game 5, 30 ml, Geek&Gorgeous
Și după ce se termina cel de sus îl poți lua și pe acesta
- Serum A-Game 10, 30 ml, Geek&Gorgeous ( varianta mai concentrata după cum am zis.
Sa stii ca eu tot la recomandarea dermatologului le folosesc, deci sunt produse bune, nu ai cu ce sa dai greș sau sa nu funcționeze, ca sunt cele mai folosite substanțe pentru riduri, pete, coșuri, semne de acnee, roseata, textura etc. Dar sa știi ca iti ia timp, nu vezi rezultate peste noapte, durează macar 2 sau 3 luni, asa durează la toate persoanele ce folosesc substanțele acestea, eke acționează în timp. Ca o atenționare, la început s-ar putea sa usuce tenul și poate sa mai apară câte un cos, doua pe ici pe colo, dar e normal fiindca sunt substanțe concentrate și e normal. Sa iti mai iei și o crema hidratanta ( depinzând ce fel de ten ai uscat, mixt, gras) fără a ști nu pot sa iti recomand una. Dacă îmi zici ce tip de ten ai, poate iti pot spune. Substanțele alea le poți folosi indiferent de tipul tenului dar produsul de curățare al tenului și crema trebuiesc folosite în funcție de fel de ten ai.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru DeeaDeea94):

Te cred. Trebuie să mergi la dermatolog. Dacă sunt neschimbate înseamnă că zona aia a suferit o depigmentare, sau e altceva, despre care noi nu știm. Nu strică să mergi la un doctor.

| DeeaDeea94 a răspuns (pentru aaanamariaaa):

Mulțumesc mult, nu știu sigur ce ten am, acum cred ca am un ten mixt, pentru ca uneori e sucat, ma strange fata si mai apar și coșuri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Folosește retinol

| alina2k18 a răspuns:

Ai pete albe sau maro?
Tratament in cabinetul medicului in functie de buget.
Pentru rutina skin care mai bine mergi la o cosmeticiana profi de la o clinica specializata[ nu salon din coltul blocului], medicii se ocupa de tratarea BOLILOR DE PIELE si recomanda diverse dermatocosmetice si cam atat pentru probleme ce tin de ESTETICA si nu sanatate.
99% dintre ei nu fac rutine, nu recomanda seruri, etc pentru ca nu asta invata ei in facultate.
Daca ai sub 25anisori poti spera la ten complet uniformizat si cu aspect sanatos in maxim 1an.
Spf zilnic indiferent de vreme.
Desi vara daca te bronzezi ti se pare ca ai tenul uniform de fapt nu faci decat sa inchizi la culoare petele alea si cu anii ele raman asa inchise cat mai adanc in piele.

| DeeaDeea94 a răspuns (pentru alina2k18):

Am pete maro, mulțumesc din suflet pentru răspusn, am sub 25 de ani