| lululica a întrebat:

Voiam sa va intrebare: cate kg ar trebui sa aiba o fata de 14 ani la inaltimea de 1.60m? Cam ca as putea consuma pentru a slabi(dar va rog fara raspunsuri de genul:"fructe, legume, miscare" as vrea daca puteti sa-mi dati o cura pe care ati tinut-o si in urma careia nu ati pus kg la loc). FUNDA

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Mda, ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 55 kg!

Deci, ai cu 2 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti vreo 2-3 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

12 răspunsuri:
| Prada26Tulcea a răspuns:

Cauta pe google...sigur ai sa gasesti si fara sa intrebi chestii pe care ai putea sa le gasesti si singura

| ȚuȚu7373 a răspuns:

In jur 50+ kg ca si eu am 12 ani si 1.70m si doctorul a spus ca injur 50-60kg si sorei mele care are 14 ani si.160 ca tine 60+kg

| QueenG a răspuns:

Ideal ar fi sa sai 50kg-55kg.Pai mananca fructe, legume fierte, salate, fructe uscate, cereale.Mananca paine neagra, alearga de vreo 2 ori pe zi si vreo doua zile pe saptamana nu mai manca carne, lactate, oua.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 55 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

În privinţa intenţiei de a slăbi, NU ai precizat ce greutate ai acum, ca să vedem dacă trebuie să slăbeşti...

Sărbători fericite!

| StefbStefi a răspuns:

Buna, pai ar trebui sa ai 56-57 de kg, si eu am tinut o cura care mi-am propus-o eu nu de pe net cu toate prostiile, nu am mai mancat dulciuri si nu am mai mancat dupa ora 7 seara, fara mancaruri grase sau fast-food eu asa am slabit de la 62 de kg la 58 (sunt mai inalta ca tine si am 15 ani ) deci e ok. :* te pup

| NDC12 a răspuns:

Nu putem noi sa iti spunem cate kg ar trebui sa ai la inaltimea aia,depinde, asta difera de la om la om, lasa curele de slabire, cand ti-e foame mananca, si mananca sanatos. Eventual poti sa alergi in fiecare seara, sau sa faci un sport, pentru sala esti cam mica.

| NDC12 a răspuns (pentru QueenG):

Cum sa nu mai manance carne, lapte si oua? Alimentele care sunt cele mai sanatoase si contin proteine tu ii spui sa nu le mai manance? documenteaza-te.

| Bella456 a răspuns:

Buna! In primul rand iti urez sarbatori fericite. Pai la 1.60 ar trebui sa ai cam 50-55 de kg. Pentru a slabi,, sanatos" ar trebui sa mananci aceeasi mancare, dar sa nu mai consumi paine si sare, decat in cantitati foarte, foarte mici. Dar este necesar sa mananci si fructe si legume si sa faci un pic de sport. Nu mai manca carne de porc, vita etc. ci mananca si tu carne de pui, recomandat ar fi pieptul de pui. Sper ca te-am ajutat.

| CartofiorDulce a răspuns:

O fata de 14 ani, inaltimea de 1.60m, greutatea normala ar fi maxim 55 kg.

| Amaaa a răspuns:

Fiecare organism e diferit, daca eu nu pun kg inapoi tu probabil le pui, sau invers. Nu manca dupa ora 6 de fel, consuma lichide multe, inainte de fiecare masa bea un pahar de apa si nu manca niciodata sa te saturi. Si ar fi ok daca ai avea 50 de kg

| lululica explică:

A...si ca am mai intrebat cineva cate kg am: 57kg

| lululica explică (pentru bursuc001):

57 kg