| AlexSadik a întrebat:

intrebarea mea este in legatura cu cardio si culturism. Am citit undeva ca daca alerg si fac si culturism este posibil ca tesutul muscular sa scada. este adevarat? eu de exemplu, alerg in fiecare dimineata 25 de min si o zi lucrez abdomenul si o zi cu gantere de 6 kg lucrez restul corpului piept, biceps, spate etc.( nu se poate numi culturism in adevaratul sens al cuvantului) este bine ce fac? trebuie sa separ cumva ziua de alergat sa o fac odata la 2 zile cu abdomenul? va rog sa ma clarificati. Va multumesc! funda desigur

1 răspuns:
| Coco2730 a răspuns:

Este adevarat ca ceea ce faci tu promoveaza pierderea tesutului gras si implicit a muschilor. E o lege, ori vrei sa cresti in masa musculara, ori vrei sa slabesti. Nu stiu cum mananci (70% conteaza alimentatia), dar sportul pe care il faci e nu e chiar eficient pentru ingrasare: ai cardio in fiecare zi, core-training si gantere de 6 kg (si eu lucrez tot cu gantere de 6 kg). Ca sa cresti in masa, trebuie sa faci repetari putine si grele. In locul tau, as pastra alergarea si as tine cont de distanta si timp; impartirea pe grupe as face-o altfel, in functie de cum arati- spate, piept, brate, abdomen, picioare. Succes