| anonim_2270 a întrebat:

Bwna! AM O MARE PROBLEMAA PLZZ AJUTATI'MA! DAU FUNDA! este un baiat X in scl cu mine si ne placem reciproc foarte mult, dar este o problema colega mea Y ea nu ma lasa sa VB cu el de loc deoarece ea a fost cu el acum 2 ani decat o seara si inca mai tine la el dar el nu o place deloc deloc. X mi-a zis ca nu se atinge Y de mine ca o joaca in picioare.nu imi e frica de colega'mea Y ca o bat dar ea mai aduce niste tiganci sa ma bata daca ma combin cu X sau daca vb cu el. el mi mi-a spus ca in seara care a fost cu Y el a fost beat si a facut misto de ea! imi este alaturi X normall prietenul cel mai bun a lu X W si prietena mea cea mai buna M imi zice ca se baga orice ar fi daca se i'a cineva de mine. am hotarat sa chem si eu pe cineva daca Y cheama tigancile sa m bata dar dupa cateva ore pana sa se term orele d l scl am sunat gasca mea s nu mai vina ca am rezolvat dar mi'e mi-a fost teama sa nu se provoace scandal mare si sa nu afle mama. pana in momentul de fata nu a vnt nicio tiganka l mine s m bata si astea. dar Y e cu gura mare ca daca ma combin cu X vne cu alea si m omoara din bataie atunci au intervenit si X, W si M spunandu-i lu Y ca nu se atinge nimeni de mine ca are de a face cu ei. dar Y a zis ca nu ma lasa deloc in pace pana nu ii dau o conversatie pe mess intre mine si X cand ii zic ca nu vreau a fiu nikiodata cu tine si astea. ea vrea sa nu ma vada cu el deloc deloc. m rog pana in momentul de fata nu sa intampla nimic nikio bataie dar X m-a intrebat daca vreau sa ma combin cu el si eu nu stiu ce sa ii raspund? va rog ajutati-ma spuneti'mi c sa fac sa ma combin cu el sau nu? dati'mi sfaturi plzz :*:* toata problema asta este de vineri! eu il iubesc foarte mult pe X si cred ca Y e foartee geloasaa! plzz help me. DAU FUNDA

>>

8 răspunsuri:
| JustInCase_1628 a răspuns:

Am eu o idee mai buna! Mergi la politie insotita de X si M.
Amenintarea e pedepsita de Codul Penal. E infractiune.
codul penal
Art. 193. Amenintarea

Fapta de a ameninta o persoana cu savârsirea unei infractiuni sau a unei fapte pagubitoare îndreptate împotriva ei, a sotului ori a unei rude apropiate, daca este de natura sa o alarmeze, se pedepseste cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amenda, fara ca pedeapsa aplicata sa poata depasi sanctiunea prevazuta de lege pentru infractiunea care a format obiectul amenintarii.

Actiunea penala se pune în miscare la plângerea prealabila a persoanei vatamate.

Împacarea partilor înlatura raspunderea penala.

Spui numele tipei respective si poate "nenea" politist ii da o lectie la voi la scoala.

| JustInCase_1628 a răspuns:

Sau... pentru o rezolvare pe cale mai soft, scoate la imprimanta raspunsul meu si mergi frumusel cu foaia la usa parintilor fetei batause. Pariu ca se va mai gandi inainte de a ameninta pe cineva.

| AiDuTzA a răspuns:

Hello!happy...hhm, grea situatiestraight face si eu am trecut oarecum prin eabig grin asa ca nu te speria, nu esti singura! Daca esti prietena buna cu Y vorbeste cu ea, spune-i cat il placi, si roag-o ca acest lucru sa nu afecteze situatia. Daca nu, spune-i ca nu conteaza parerea ei, sa nu se bage in viata ta personala, si ca de fapt este o lasa si o fricoasa(spune-i intr-o faza mai greuta... dar care sa aiba inteles, sa priceapa mai greu, sa stea cu gura cascata si nici ea nu stie ce sa raspundalaughing ) Dupaia combina-te cu X, n-ai nimic de pierdut, macar incearca sa vezi cum e, dar ar fi mai bine sa nu zice-ti si la altii(doar la cei in care aveti DEPLINA incredere) si la scoala sa pareti certati sau din astea ca lumea sa nu-si dea seama(arunca-ti-va priviri jucausebatting eyelashes ) de ce spun asta? pentru. ca sunt multi oameni care va vor raul, si o sa faca ceva ca sa va despartawinking sper ca te-am ajutatbig grin kiss:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu asi zice :
a)sa te combine cu el da in secretwinking
b)sa ii spui lu y sa te lasa in pace ca e o vaca(dupa parerea mea)
c)(asta daca esti fricoasa/te intelegi bine cu y)sa nu te combini cu el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai...pe mess fa o conferintza cu X si Y.Sa vada cu ochii ei.ar daca tot nu se potoleste dao dreku ca aia nu-ti e prietena iar cu X sa va iubitzi pana la adanci batranetzi:X P. S. e o iubirea adolescentina

| Roikiiii a răspuns:

Pai eu zic sa ii spui lu X ca trebuie sa faceti o conv in care sa va certati si sa ii spui ca nu vrei sa fii cu el pentru. ai intinde o capcana lu Y.Deci pe mess ii spui lu X ca daca nu ii trimiti lu Y o conv in care voi 2 nu va certati ea te va bate si poate afla si mama ta de bataie si tu nu vrei asta. Iar voi 2 pe la spate va cuplati. Da sa ai grija sa nu se afle prin scoala.Pentru ca daca scoala afla, afla si Y... mult succes

| CookieMonster_2676 a răspuns:

Hi! Ce pot sa zic? E cam complicat! Eu cred ca daca tu il iubesti cu adevarat pe acel baiat ar trebui sa risti pentru el, si sa o pui la locul ei pe acea fata iar baiatul ar trebui sa discute cu ea si sa ii explice ca intre ei nu mai e absolut nimic si deastea.Totul trebuie rezolvat cu calm si fara amenintari.winking

| anna_1858 a răspuns:

Cata prostie Doamneeeeelaughing