| nuarerost88 a întrebat:

Cateva trucuri pentru a fi mai frumoasa?

Răspuns Câştigător
| SLS a răspuns:

Tot mai multe femei se plâng că nu mai au timp pentru ele, să se îngrijească, să se răsfeţe.
De aceea, trucurile de înfrumuseţare care nu le răpesc foarte mult timp sunt adevărate soluţii salvatoare.
Îngrijire pentru păr

Să ai grijă de părul tău nu este atât de greu pe cât pare. Nu puţine sunt femeile care spun că nu au timp să-şi aplice tratamente pentru păr. Dar dacă te gândeşti cât de uşor este să-ţi aplici ulei natural (de măsline, argan sau migdale) pe toată lungimea părului şi să-l laşi să acţioneze mai multe ore, cât timp tu faci alte treburi prin casă, parcă nu mai pare aşa greu. La sfârşit, tot ce ai de făcut este să te speli pe cap ca de obicei. Părul tău va străluci de sănătate.

Măști pentru față

Măştile şi tratamentele pentru hidratare şi hrănire sunt benefice pentru orice tip de ten. Iar dacă le preparăm chiar noi, în casă, din ingrediente naturale precum mierea, uleiurile naturale, bananele sau iaurtul, atunci tenul nostru o să arate perfect. Îţi poţi aplica o astfel de mască cât timp citeşti câteva pagini dintr-o carte, înainte de culcare, sau cât te uiţi la serialul tău preferat.

Scapă repede de cearcăne

Dacă cearcănele îţi dau bătăi de cap, pliculeţele folosite cu ceai de muşeţel, de sunătoare sau ceai verde sunt foarte eficiente. De asemenea, rezultate foarte bune dau şi feliile de castravete sau de cartof crud aplicate pe ochii curaţi, seara înainte de culcare.

Pentru gene perfecte

Dacă vrei să ai gene lungi şi dese foloseşte, pe timpul nopţii, un ulei hrănitor pentru gene. Uleiul de ricin şi uleiu de măsline sunt foarte utile în acest caz. Un alt aliat pentru gene mai dese este vitamina E. Aplică ulei cu vitamina E cu o periuţă de gene curată, seara, înainte de culcare.

15 răspunsuri:
| alin334 a răspuns:

Spală-te

| BiuL a răspuns:

In primul rand sa ai grija mare de igiena si sa fii ingrijita. Sa ai mereu parul curat, sanatos, nu-l vopsi sau intinde excesiv ca se distruge. Sa ai tenul sanatos, daca ai cosuri, puncte, cicatrici nu ezita sa vizitezi un medic dermatolog sau macar o cosmeticiana. Sa ai unghiile ingrijite, de o lungime acceptabila si sa nu umbli cu oja sarita. Sa iti faci albire la dinti. Sa mergi la o cosmeticiana sa iti dea o forma frumoasa sprancenelor, si la un stilist sa iti faca o tunsoare care sa te avantajeze. Imbraca-te in concordanta cu silueta, hainele trebuie sa-ti mascheze defecte si sa iti evidentieze calitatile, Sa mananci sanatos variat si sa faci miscare pentru a avea un corp armonios.

| lalaballet a răspuns:

Trucurile pentru a-ti pastra stralucirea fetei si a corpului sunt simple. O atitudine indrazneata, o coafura putin schimbata, machiajul folosit diferit si un zambet stralucitor te fac mai sigura pe fortele proprii si pot sa-ti redea stralucirea tineretii fara prea mare efort.
Machiajul

Odata cu varsta, organismul incepe sa nu mai produca melanina, ceea ce inseamna ca pana si cel mai sanatos ten incepe sa aiba probleme. Pielea fetei trebuie sa fie echilibrata cu un machiaj care sa dea o tenta luminoasa.
Sprancenele

Ritmul de crestere a parului se schimba odata cu varsta, asa ca, daca te pensezi prea mult, sprancenele nu vor creste la loc la fel de groase cum erau initial. Sprancenele groase, cu aspect natural indulcesc trasaturile fetei. Smulgerea firelor albe din spranceana poate avea consecinte serioase pe termen lung. Firele albe pot fi ascunse folosind fard sau vopsind de sprancenele. Nuanta trebuie sa se potriveasca culorii parului.
Pleoapele

Daca pleoapele tale sunt lasate, aplica un fard mat intr-o nuanta de gri sau de maro-deschis, de la linia genelor pana aproape de spranceana, apoi cu o pensula cu perii asezati in unghi, aplica o nuanta putin mai inchisa exact deasupra pliului pleoapei.
Ingrijirea ochilor

Pungile de la ochi trebuie tratate folosind creme, nu lotiuni. Pielea din jurul ochilor nu are glande sebacee, asa ca absoarbe apa din lotiunea ta obisnuita, cauzand umflarea zonei. Cremele hidrateaza fara a umfla. Fa-ti ochii sa para mai mari si mai vii conturandu-i cu un dermatograf cu o nuanta mai intensa, printr-o linie subtire. Trasand o linie mai groasa pe pleoapa superioara, ingreunezi ochii, iar privirea pare obosita.
Ingrijirea parului

La spalare, ca parul sa isi pastreze stralucirea, se folosesc doua lingurite cu suc de portocala sau de grepfrut in sampon. Parul se maseaza numai cu varful degetelor, nu cu toata palma. Cel mai bun este un sampon care da volum parului. Uscatorul de par trebuie pozitionat sa bata de jos in sus. Pentru a-l aranja, se foloseste o perie rotunda. Parul de culoare neagra contrasteaza prea mult cu tonurile de piele si poate scoate in evidenta imperfectiunile tenului. La vopsire, este indicat sa alegi nuante apropiate culorii naturale a parului tau, la diferenta de doua tonuri (mai deschis sau mai inchis).

Tunsoarea

Tunsorile scurte, "tepoase", care contrasteaza cu conturul fetei creeaza anumite umbre si pot atrage atentia asupra ridurilor. Tunsoarea trebuie sa fie una soft, care sa se potriveasca lungimii fetei.
Pielea fetei

Tratamentele impotriva imbatranirii trebuie sa reduca ridurile si sa imbunatateasca textura pielii, actionand ca un tratament de ridicare a ei. Sunt bune acele machiaje care contin colagen-elastina si care previn pielea sa se ingrase, mai ales din cauza umezelii. Cea mai mare greseala pe care o comit femeile pe masura ce inainteaza in varsta este incercarea de a se machia in fata unei oglinzi mici, intr-o baie slab luminata.
Zambetul

Pentru a lumina un zambet ingalbenit de trecerea timpului, se combina o lingurita cu bicarbonat de sodiu cu 1-2 picaturi de peroxid de hidrogen. Dintii se vor freca, solutia se lasa sa actioneze cateva minute, dupa care se clateste.
Manichiura

Unghiile n-ar mai trebui lasate lungi, iar un strop de culoare rosie va atrage intotdeauna atentia. Se foloseste roz sau rosu aprins, nu si nuantele stridente ce lasa impresia ca te straduiesti prea tare sa iesi in evidenta. Pila de unghii se foloseste intr-o singura directie (o miscare inainte-inapoi face unghiile sa crape mult mai usor).

Corpul

Celulele moarte trebuie curatate cu un scrub cu granule care se dizolvabile in apa, precum sarea de mare sau zaharul. Sunt recomandate produsele organice, evitandu-se astfel reactiile adverse ale pielii. Corpul se spala cu un burete umed care sa produca spuma multa, astfel ca pielea sa nu devina foarte uscata.

| Jokerashul a răspuns:

Sport sport sport.

| HPPJATO a răspuns:

Gasesti totul aici: http://www.ziare.com/......1008307... Sau in reviste sunt o tona de articole...

| Kindly a răspuns:

Par curat, unghii curate etc
Rimelul este putina magie pentru orice fata.
Iar demachierea seara este sfanta!

| AikkoxD a răspuns (pentru alin334):

*aplauze*

| alin334 a răspuns (pentru AikkoxD):

A functionat?

| AikkoxD a răspuns (pentru alin334):

Vai,nu ştiu. Dar m-ai făcut să râd. Ceea ce e ciudat.

| alin334 a răspuns (pentru AikkoxD):

De ce laughing? Nu obișnuiești sa razi?

| AikkoxD a răspuns (pentru alin334):

Oo ba da, dar nu aici. TPU e un site de copii trişti şi abandonaţi. Bătuţi de părinţi şi daţi la orfelinat.

| alin334 a răspuns (pentru AikkoxD):

Mai pe mine m au mai bătut părinții, ca n am fost ușa de biserica, dar de abandonat neah, si acum e prea târziu sa o mai facă laughing

| AikkoxD a răspuns (pentru alin334):

Niciodată nu e prea târziu. Sfatul meu: în loc să te bată ei, mai bine îi baţi tu. La cap.

| alin334 a răspuns (pentru AikkoxD):

Pai nu prea mai am cum sa ajung la orfelinat pentru ca sunt major laughing i am bătut destul la cap cand eram miclaughing

| AikkoxD a răspuns (pentru alin334):

Eu am 10 ani.