Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa obtin o nuanta mai accentuata cand ma vopsesc? Sa-l tin mai mult sau sa pun mai mult oxidant sau ce?

15 răspunsuri:
| 4ndr33y a răspuns:

Nici una, nici alta pentru ca risti sa afectezi scalpul si firul de par, intr-adevar sunt metode neconventionale, dar iti recomand sa alegi din start o nuanta mai puternica.

| Irena97 a răspuns:

Il tii mai mult. Oxidantul face sa dureze mai mult vopseaua.

| BloodPrison a răspuns:

Buna! Cand te vopsesti cu cat nivelul peroxidului e mai ridicat, cu atat nuanta va fi mai accentuata si mai deschisa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru 4ndr33y):

Asta o am in casa... si imi fac doar varfurile deci se pot tunde.
Dar nu am idee cat sa o las sa actioneze, oxidantul e de 9...

| Puiu_Petrescu_Irina_1972 a răspuns:

Cel mai indicat este sa mergi la un salon(coafor) si sa consulti un specialist, pentru a nu avea vreo surpriza neplacuta(sa-ti arzi parul sau altceva de genul acesta).

| Annya206 a răspuns:

Recomandat e sa mergi la un salon, acolo vor stii sa te sfatuiasca exact. Depinde de mai multe lucruri, de nuanta de vopsea aleasa, de nuanta ta, daca parul este natural sau vopsit, de vopsea, de oxidant. Intr-adevar daca stai mai mult cu vopseaua nunta se va inchide, dar nu este recomand pentru.un par subtire si fin. Sau pentru varfuri, unde vopsea se lasa de obicei mai putin decat pe radacina.

| mona a răspuns:

Oxidantul deschide nuanta

| faramatania a răspuns:

Poți să lași vopseaua să acționeze 35/40 min.Mai mult nu, e un timp maxim, iar dacă nu-ți iese ce vrei, pentru o consiliere adecvată, mergi la un salon.

| alevip a răspuns:

Tine vopseaua mai mutl pe par si ai o nuanta mai puternica decat cea care iti iasa mai slab in plsu ai grija si la ce tip de vopsea folosesti sa fie una de calitate mai ridicata

| denisa9292 a răspuns:

Daca vrei sa te deschizi, sfatul meu e sa incepi treptat. in ce sens? azi te deschizi cu o nuanta 2. peste 2-3 saptamani iar..si tot asa pana ajungi la nuanta dorita...e mult mai bine pentru ca blondul arde. e mai sanatos happy

| gRasuPCH a răspuns:

Sa nu il dizovi prea mult

| miror a răspuns:

Tine-l mai mult cu 10 min,, sau incearca o alta nuanta mai inchisa

| marshy a răspuns:

Nu folosi oxidant si eu am folosit mi-am distrus parul mai aveam 2 fire-n capfoloseste doar vopseaua doar o nuanta mai deschisa

| aiCEVAcuMINE a răspuns:

Timp dublu de tinut nuanta in cap

| iknownow a răspuns:

Daca e rosu... poti pune cateva picaturi de lamaie! Asa am facut eu pentru mama mea! si i-a iesit un roscat mai intens mai viu!