| Emily990 a întrebat:

Ce va face sa aveti incredere in voi?

Răspuns Câştigător
| tranquilaaa a răspuns:

Stii? Eu nu pot spune ca stau atat de bine la acest capitol. Adica sunt momente de slabiciune cand imi pierd increderea in propria persoana chiar daca stiu ca nu e bine. Ma autoneglijez fara sa-mi pese de mine uneori. Alteori, gandesc pozitiv "daca tu nu ai incredere in time, atunci cum te astepti sa aiba ceilalti? Tu esti cel mai bun prieten al tau. Constiinta ta e cel mai bun prieten al tau. Faptul ca atunci cand vei fi la pamant, toti te vor impiedica sa te ridici te face sa cazi putin pe ganduri. Atunci intelegi ca increderea data altor persoane a fost in zadar si, ca doar au profitat de ea. Si sa ne gandim putin, de ce toti in loc sa te ajute te imping tot mai mult in fundatura? Pentru ca ai fost mai sus decat ei si tu le-ai oferit incredere si acele specimene au profitat pentru a te duce la pamant. Atunci cazi putin pe ganduri. Te-au dat la pamant deoarece, ai fost cdeasupra lor, dar nu ai avut suficienta incredere in tine ca sa te mentii. Gandind asa imi dau seama cat de important e sa crezi in tine si faptele tale. Sa ai incredere doar in tine, in nimeni altcineva este inevitabil pentru a supravietui. Pe tine ce te face sa ai incredere in tine?

7 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Faptul ca nu poti avea incredere in nimeni altcineva.
Orice persoana, la un moment dat te tradeaza, singura in care te poti increde, esti tu.
Cum poti avea incredere in ce faci, si cine esti?
Sa nu renunti niciodata.
Toata lumea da gresi in ceva, si toata lumea face ceva prostesc, asta nu inseamna ca trebuie sa te opresti.
Tot ce trebuie sa faci este sa continui in orice faci, indiferent de ce zice lumea, si sa ajungi la punctul ala in care sa poti demonstra ca tu ai avut dreptate, si lumea sa accepte asta.
Cel putin asa am eu incredere in mine, lasand pe ceilalti sa ma critice suficient, cat sa pot la sfarsit sa le arat ca eu amdreptate.
Nu renunta niciodata, nici macar cand trebuie sa renunti, abia atunci o sa ai incredere in tine.

| mdaria a răspuns:

Faptul ca totul se schimba de la un moment la altul si nimeni nu are putere asupra mea.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

În primul rând, îmi contabilizeaz succesele de până acum. Am pus asta pe primul loc, pentru că o consider cea mai eficientă metodă de a crește increderea in sine. Atât imediat, cât mai ales pe termen lung. În special în clipele când ești la pământ și deprimat.
Conștientizarea și scrierea succeselor din trecut într-un jurnal de succese aduce un salt imediat de încredere și te impulsionează la acțiune. Să faci ceva nou.
De exemplu, când eram mai mică, obişnuiam să scriu în jurnal lucrurile pe care le făceam, însă acum, stau pur şi simplu şi mă gândesc la ele.
De asemenea, sunt obişnuită să adopt o postură încrezătoare.
Consider că nu e bine să mergi cu umerii plecaţi şi cu capul în jos, parcă gârbovit de povara problemelor.
Mereu îmi menţin spatele drept, privesc înainte şi ţin capul sus.
Ar fi excelent dacă increderea in sine am lua-o doar din interiorul nostru. În realitate însă ceea ce ne înconjoară ne influențează semnificativ din acest punct de vedere.
Iar un aspect plăcut influențează încrederea pe care o avem în noi înșine. Ceea ce vedem în oglindă schimbă modul în care ne percepem. Și pe cel în care oamenii din jur ne percep.
Îmi place foarte mult să învăţ pentru a aprofunda în anumite domenii, îmi impun anumite persoane drept model de urmat şi mă gândesc că trebuie să fiu şi eu aşa.
Oricând am ocazia să vorbesc în public, mă ridic şi o fac, fie că e în faţa clasei sau în faţa altor persoane.
Nu înţeleg de ce mulţi au această teamă, chiar am citit undeva unde scria că teama de a vorbi în public este pe locul al doilea, după teama de moarte.
Să greşeşti nu este o problemă, dar învaţă atât din greşelile tale cât şi din greşelile altora, eu aşa fac!
Obişnuiesc să vorbesc frumos despre mine, acord atenţie limbajului pe care-l folosesc şi nu sunt prea dură cu autocriticându-mă.
Eu sunt eu, şi nimeni nu-i ca mine.

Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| AlexandraPrincess a răspuns:

Ca viata merge mai departe, orice se intampla chiar daca este bun sau rau! happy

| Emily990 explică (pentru Hydrangeaceae):

Buna! In primul rand, pe mine ma face sa am incredere in mine aspectul exterior, caci cu aceasta ma afisez si toti isi fac o impresie exterioara, la inceput. In al doilea rand, puterea de a ma afirma public ma face sa ma simt speciala...in sensul ca simt ca parerea mea chiar conteaza.Am o teama, aceea de a canta in fata multor prieteni ai mei, dar, o data ce ajung sa depasesc acest obstacol, ma simt impacata si increzatoare...dar si atunci cand imi propun ceva si reusesc

Sanatate si numai bine!

| diavolitadulce a răspuns:

Am intotdeauna in minte frazele "Pana la urma daca incerc sa fac asta ce poate iesi rau?", "Si daca nu iese bine ce? Nu e sfarsitul lumii" deci practic gandesc pozitiv si mai sunt si orgolioasa. Urasc atunci cand nu reusesc ceva si asta ma impinge sa risc si sa fac orice pentru a-mi atinge scopul. Incearca sa faci la fel! te va ajuta! Bafta!