| DotPunct a întrebat:

Daca beau doar cafea si apa si nu mananc nimic slabesc? 16 ani, 1.60 si 55 kg

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nfometarea este una dintre metodele de slabit insa privita dintr-un singur punct de vedere! C ea mai sigura cale de a slabi este MISCAREA si o spun din experienta mea proprie! Acum circa o luna aveam 55 kilograme iar acum am 49 si am facut sport regulat in fiecare seara cu niste exercitii bine stabilite si respectate cu strictete! Iar revenind la problema INFOMETAREA care este una dintre cele mai mari prostii rostite de adolescentii din ziua de azi! Bineinteles atunci cand esti la o cura de slabirea (sau pur si simplu iti doresti sa slabesti)programul zilnic consta in exercitile fizice; insa mancarea se poate elimina cu usurtinta iar aici ma refer doar la un singur fel de alimentatie ( dulciuri; mancare bogata in calorii )care nu este consistenta (nu tine de foame) pe cand o ciorba sau un mic de jun echilibrat in proteine si vitamine face mari minuni din punct de vedere al caloriilor! Eu obisnuiam sa manac bine dimineata (nu conta ca sunt 5-6 felii de paine) dar incercam in restul zilei sa mananc fructe si legume; iar seara bineinteles obisnuitele exercitii fizice! Incetul cu incetul o sa intre in obisninta tah si astfel de obiceiuri ale alimntatie si o sa constati ca o slabesti rapid si fara alte probleme ale corpului cauzate de aceasta slabirea drastica la care apeleaza tot mai multi dintre acesti adooescenti! Asadar incearca sa mananci bine dimineata la pranz fructe si multa miscare! Este bine sa mananci si dulciuri dar rar este chiar indicat! Asadar ai grija de sanatatea ta!

| LoGaS a răspuns:

Doamneeee! Am trait sa aud si metoda asta de slabit.Mai mult iti faci rau! O sa ai alte probleme de sanatate. Mai bine apuca-te de un sport,cu un regim normal Fara grasimi,paine, dulciuri, prajeli, si sigur vei reusi!

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

In afara de faptul ca slabesti o sa si lesini, o sa cazi jos in picioare! asa nu este o dieta (doar cu cafea si apa ) dar daca tu crezi ca e potrivita sa slabesti, atunci iti urez infometare placuta!

| dedfgv a răspuns:

Cafea pe stomacul gol? cel mai probabil o sa lesini si o sa ajungi la spital...cel mai bine mergi la un medic nutritionist sati prescrie o dieta special pentru tine

| Dubaster a răspuns:

Sunt curios unde vrei sa ajungi? 40? 25? 15? laughing)) pe bune la 55 kg te ia vantu' pe strada big grin stai cuminte!

| freakazoid a răspuns:

E absolut ok daca vrei probleme cardiace si boli carentiale.
Daca zici ca esti gras, minimul pe care poti sa supravietuiesti sunt apa si vitaminele, pana ti se duc rezervele corporale de energie!

Dar poti sa mananci in continuare si sa faci sport (mai mult de 15 min/zi si mai mult de 2 saptamani).
Organismul e bine pus la punct sa stocheze energie pentru zilile cand n-ai ce manca (adica in studentie) asa ca tu trebuie sa arzi acea energie depusa sub forma de grasime, dar prima la care organismul apeleaza e o rezerva hepatica de glicogen, de aceea efortul tau trebuie sa fie putin prelungit, ca altfel slabesti doar 100 de grame.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci, nu să te înfometezi.
Multă mișcare fizică zilnică și o alimentație echilibrată îți aduce o sănătate de fier.
Pa, pa.

| glamvintage a răspuns:

Draga mea, in primul rand, proportiile tale sunt foarte bune, nu vad de ce ai vrea sa slabesti dar stiu ca te lasa rece ceea ce ti-am spus asa incat am sa te sfatuiesc sa tii o dieta usoara, permisiva cu care vei pierde in greutate si nici nu te vei infometa. Eu am tinut-o dupa doua sarcini si sotul meu imi psune ca i se pare incredibil cum, efectiv, ma desunflu sub ochii sai. Am pierdut 7 kg in prima luna fara a mai pune la loc.
Dieta Rina:
http://prodieta.ro/......iata-rina/
trebuie sa iti spun ca nu am reusit sa tin cont de intervale orare, de cantitate pentru ca imi place foarte mult sa mananc, Gasesti si cartile de retet de descarcat online gratuit daca nu reusesti lasa-mi mesaj si ti le trimt eu pe mail.
Te rog foarte mult, NU TE INFOMETA, iti faci rau si nici nu rezolvi nimic pentru ca irganismul tau va instra in "criza" apoi tot ce vei manca se va depune, in plus, mancand, obligi organismul sa consume calorii pe durata procesului de digestie si astfel slabesti. Nu degeaba se spune: mananca putin si des.
Da-mi de veste, nu ezita sa ma cauti pentru orice intrebare/nelamurire, te voi sustine. Dar renunta, te rog la aceasta idee, cat despre medicatie pentru slabire NICI GAND!
XOXO

| Andreea_8766 a răspuns:

Mai mult ca sigur ca slabesti. Stiu ca imi vor sari toti in cap dar doar nemancand slabesti. Spun asta pentru ca am mers la medic la un control general, si m-a pus sa ma urc pe cantar si a vazut ca am cateva kg in plus si mi-a zis sa fac foamea ca kilogramele nu se duc deecat cu foame. Am iesit de pe usa cabinetului facandu-mi cruce si zicand ca e nebuna, dar pana la urma avea dreptate pentru ca si fratele s-a luptat cu kilogramele in plus, si nu prea manca, adica bea apa cafea si manca foarte putin( facea foamea) si a slabit 30 de kg in 3 lunihappy

Răspuns utilizator avertizat
| Suzette a răspuns (pentru Andreea_8766):

Doamne du-te dracu de proasta.nu stiu ce pulamea de balena era fratitu si nici nu ma intereseaza. sper sa dea canceru in toata familia. sfaturile astea deampulea nu se aplica la toti.nu toti avem nevoie sa dam jos 30 de kg proasta pamantului. tine-ti dracu sfaturile si bagati-le-n cur.nu compara tu un copil de 16 ani care are nevoie de CICLU MENSTRUAL -PROASTO STII CE-I AIA SI CE PRESUPUNE SAU AI CREIERU PLIN DE SLOBOZ?- cu o matahala intretinuta cu shaorma la care nici nu s-a pus problema sportului rolling on the floor.hai mori da-te dracu.pregateste-te pentru cand o sa aflii ca imbecilu ala care a iesit din **** ma-tii a facut ulcer de la infometare

| LXandro a răspuns:

Nu stiu daca vei slabi, dar te vei imbolnavi cu siguranta. Si poti inlocui cafeaua cu bomboane de cafea Kopiko.
http://kopiko.ro/