| Ronni a întrebat:

Dacă esti invitat la o petrecere, crezi ca e ok sa arăți mai bine sau sa încerci sa arătați mai bine decât persoana care da petrecerea? Sa presupunem ca petrecerea e pentru o ocazie specială ca o zi de naștere. Care e parearea voastră si de ce?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu te imbraci cum vrei tu, ca doar nu o sa stai sa ii intrebi pe toti inainte sa ii vezi cum si de ce se imbraca asa

| AnutzaBM a răspuns:

Parea mea este ca nu conteaza cum se imbraca restul, fiind o ocazie mai speciala este clar ca mergi ceva mai elegant la petrecere sau cel putin casual. Te imbraci pur si simplu cu ce te reprezita, fii original/a nu trebuie sa te concurezi cu nimeni, fiecare are ceva special!

| scully a răspuns:

Mi se pare stupid și fără rost să încerci să transformi o petrecere într-o competiție de modă. Te îmbraci așa cum crezi de cuviință și dacă până la urmă arăți mai bine decât gazda, asta e exclusiv treaba ei. Dar dacă faci lucrul ăsta intenționat, și toată seara te obsedează gândul ăsta "bă, oare arată mai bine decât mine?! arăt mai bine decât el/ea? ce să fac să fiu mai cu moț?" atunci ți-ai stricat singur/ă seara. laughing

| many404 a răspuns:

Incearca sa te imbraci cu haine care iti sta foarte bine pe tine, casual, nu conteaza cum se imbraca ceilalti, incearca sa te imbraci mai bine ca ei

| Ronni explică (pentru scully):

Am pus întrebarea nu pentru ca iminplace mie sa ma dau mare. Doar ca am observat de câteva ori ca sunt "overdressed" in anumite situații si unii prieteni mi-au spus ca cei din jur se pot simți incomod din cauza asta.

| scully a răspuns (pentru Ronni):

Am înțeles asta, mersi pentru context. Faptul că ești "overdressed" în unele situații te poate face și pe tine să te simți incomod, nu doar pe ceilalți; gen, să îi vezi pe alții că sunt îmbrăcați casual și tu porți haine de ocazie. Ideea e să te îmbraci mereu comod și în funcție de ocazie, dacă nu prea reușești să îți dai seama de ce să porți, cere părerea cuiva de încredere, de ex. "Merge să port asta?"