| Mario1996 a întrebat:

De ce ne apar multe fire albe la vârstă fragedă? La 18-28 ani. Nu înțeleg. Care se singură soluție să scapi de fire albe? Va fi vreodată un leac ceva?

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Apar pentru ca organismul nu mai baga acolo pigment.De ce nu mai baga? Poate asa este sistemul, atit poate, piesele sunt aftermarket laughing
Stii cum este si la masini, pui piesa originala, tine mai mult, pui chinazarii sau aftermarket tine mai putin.
Asa si noi oamenii, mostenim ce mostenim, piese slabe, sisteme slabe, care se uzeaza mai rapid decat ar fi normal.

Singura solutie sa scapi de fire albe, este sa devii chel, nu mai ai nici fire albe dar nici par laughing iar daca vrei sa ai par, este sa vopsesti, alta solutie nu exista.

Omnul nu poate interveni la nivel de gene, habar nu avem cum, suntem de abia la intrare, nu stiu daca am deschis usa sa intram in casa la nivelul asta.

Poate ca in viitor, daca nu ne ducem in prapastie cineva o sa gaseasca si solutii, dar deocoamdata exista vopsea.
Sau stai asa cu parul cu fire albe, unia asa stau, nu-i deranjeaza, conteaza sa ai par.Ma refer la aprul din cap, ca restul nu prea este nimeni curios, sa aiba par pe corp.

Deci unele piese sisteme slabesc, nu mai isi fac treaba bine, uite asa apar chestii vizibile.
Ciudat este ca uneori sau cidn imbatrinim, apar fire de par altundeva, pe corp, care al dreacu is negre rau laughing alea nu se fac albe.
Se defecteaza undeva sau se slabeste, apoi si in alta parte pe corp unde iar nu-ti doresti.

Asta este viata, daca asa suntem facuti, acceptam deocamdata ca nu avem incotro.
Avem vopsea, ce te faceai daca nici vopsea nu am fi avut, asa cum is animalele ca alea nu au nimic, stau asa cum or iesit de la mama lor.

| Goete a răspuns:

Pai nu ne apar.
Poate tie.

| DandG2304 a răspuns:

Stresul este un factor major. Mai are un rol si genetica, dar in principal este stresul. Poti sa te vopesesti, sa folosesti sampon cu vopsea sau altele. Ca sa scapi: traieste o viata linistita. O stiu pe o femeie de 82 de ani care are parul natural, fara implante sau altele, saten. Toti se mira pe ea ca nu este alba in cap, dar ei ii creste parul saten pentru ca este relaxata.

| adina5adina a răspuns:

Păi nu apar!

| Mario1996 explică (pentru adina5adina):

Tu ești handicapata? Ne apar la mai multi fire albe. Nu înțelegi întrebarea.

| Mario1996 explică (pentru Goete):

Stai in banca ta.