Întrebare recomandată | DonMecanico a întrebat:

Exista la cosmetica tratamente pentru pete de la acnee? in Bucuresti? cam cat costa? sa scapi de pete

12 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Da,consta intr-un procedeu de exfoliere a tenului.Pretul e in functie de salon, intre 50-100 lei.

| DonMecanico explică (pentru Bondarel99):

Si ca sa te scape de acest lucru, iti face un tratament pe baza a mai multor sedinte? si o sedinta costa intre 50-100 lei? wow scump domne

| Bondarel99 a răspuns (pentru DonMecanico):

Tu ai niste pete sau cicatrici? Daca sunt pete exfoliaza-ti regulat tenul acasa si dupa un timp o sa scapi de ele. Daca ai cicatrici si sunt vizibile e mai complicat, nu poti scapa de ele la cosmetica, exista niste procedee care se fac in cabinete si costa foarte mult.

| DonMecanico explică (pentru Bondarel99):

Eu am terminat un tratament, in care am scapat 80-90 % de acnee, si acum pe obraji mi-a ramas pete, pete rosii pe fata, si nu stiu cum sa scap, sti un tratament sau ceva? in care pot scapa, si adica ' exfoliaza-ti '? ce inseamna?, eu ma spal pe fata de 2-3 ori pe zi, dim, seara, si dupa-amiaza.

| Bondarel99 a răspuns (pentru DonMecanico):

Prin exfoliere se elimina celulele moarte de la suprafata pielii, adica un strat foarte subtire de piele de care nu mai ai nevoie. Daca faci lucrul asta regulat, adica de 2-3 ori pe saptamana, suprafata devine neteda, fara pete si alte semne. Exfoliantii sunt de 2 tipuri:chimici si mecanici.Cei chimici contin diferiti acizi care dizolva celulele moarte, iar cei mecanici contin particule abrazive si trebuie sa masezi usor fata ca sa se curete bine. Exfoliantii chimici nu prea se gasesc nici la farmacie(nu cred ca se gasesc in general la noi in tara), dar incearca unul mecanic.Ia-ti de la farmacie, intreaba farmacista daca nu stii si vezi sa contina multe particule abrazive ca sa-si faca bine treaba.

| DonMecanico explică (pentru Bondarel99):

Dar aceea crema sau ce o fi, nu are o denumire mai exacta? ca habar am ce sa-i zic la farmacista, o crema exfolianta?laughing, apropo si se utilizeaza de 2-3 ori pe saptamana sau pot in fiecare seara? si in cat timp da rezultate?tongue sper ca nu devin stresant pentru tine, dar vreau neaparat sa scap sad, daca e sa mai zici cv in seara asta, iti raspund maine dim;*

| Bondarel99 a răspuns (pentru DonMecanico):

Ii ceri un gel exfoliant bun, acum daca farmacista nu stie ce sa-ti recomande si iti da unul mai scump asa ca sa scape de tine...laughing oricum incearca si foloseste-l in fiecare seara daca vrei, dar ai grja.Nu stiu ce fel de pete ai tu. Daca abia ai scapat de acnee si ai niste puncte rosiatice pe fata, mai asteapta pana isi revin pentru ca altfel o sa-ti iriti pielea.Masezi bine fata si apoi clatesti.Dar o sa-ti simti pielea curata abia dupa cateva saptamani, timp in care foloseste gel de curatare in fiecare dimineata si seara ca sa-l intretii astfel incat sa nu mai ai probleme cu acneea. Exfolierea nu trebuie sa lipseasca din rutina de ingrijire a tenului pentru ca de asemenea previne aparitia punctelor negre si a cosurilor.
Sper ca ai inteles ceva...happy

| Estera123 a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa te duci la dermatolog si iti va spune el mai exact ce anume trebuie sa faci doarece cosmeticienele nu au studii chiar atat de aprofundate in domeniu.

| Pitiica a răspuns:

50 lei

| DonMecanico explică (pentru Pitiica):

Si in cate sedinte iti trec petele?

| Pitiica a răspuns:

Pai dupa prima sedinta se vad rezultatele, dar daca vrei sa scapi de tot este recomandat sa mergi o data la 3 luni si se vor retrage cu timpul.

| DonMecanico explică (pentru Pitiica):

Imi spui si mie un salon d-ala in Bucuresti, care se ocupa de asa ceva, si sa coste aproximativ 50 lei si la prima sedinta sa se vada rezultatele? :d