| faaalyoana a întrebat:

Fetelor spuneti-mi si mie cum sunt aranjate toate lucrurile voastre in dulapur, sifonier, sertar? Nu am f multe cosmetice, dar tot timpul nu pastrez ordinea lor in borseta, creme, fdt, lotiue parfumuri unde le tineti? (eu le tin pe toate intr un dulap deschis suspendat dar niciodata nu sunt toate aranjate). Am 2 casete: 1 cu ceasuri, 1 cu bijuterii dar niciodata nu le pun la locul lor crying Si am si f multe oje care nu le pastrez in ordine in gentuta lor, mereu gasesc si alte lucruri p acolo aruncatesad Cum pot fii toate la locul lor? E o catastrofa cu hainele in sifoier, deoarece cand plec undeva nu sunt decisa cu ce ma imbrac si probez mai multe si nu am timp sa le rearanjez la loc. Am si eu nevoie de un sfat bun sad. Din cauza faptului k nu mi pun la loc toate lucrurile, maikmea mi le i a ea la aranjat si mi le amesteca de numai stiu unde sa caut forfecutza, glosul ala., sau penseta. Ma zapacesc si ma enervez f repede.

9 răspunsuri:
| Adredemesconf a răspuns:

Încercă și tu să fii mai ordonată.Nu îți ia mai mult de 30 de secunde să-ți pui oja sau forfecuța la loc.Eu am un dulap cu 4 sertare unde am niște haine și cărțile pentru școală. Iar cosmeticele mi le țin în 2 gentuțe, că mi-e mult mai ușor și nu trebuie tot timpul aranjate.

| DarcyStyles69 a răspuns:

Muta'ti lucrurile intr'un alt loc mai convenabil pentru cosmeticele si bijuteriile tale, iar apoi incearca sa le pui in acelasi loc. ii poti spune mamei tale sa nu iti mai umble la ele pentru ca nu le mai stii locul

| Katoky a răspuns:

Deci daca pleci undeva si probezi mai multe haine spune-i la telefon sau pregateste-te cu o zi in ura sau cu cateva minute, ore.Si cu ojele 1minut si ele sunt aranjate. Daca te grabesti punele intru-n loc pe toate si o rogi pe mama ta sa le lase acolo pana vi acasa.Dar daca stii ca vei veni dupa aia cu o priettena la tine acasa sale pui deoparte nu e cea mai bune idee in acel caz le pui la locul lor 5-10minute depinde de ''dezordine''. Bafta! Fundita?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Au toate locul lor. Eu nu le împrăstii niciodată, le gasesc si noaptea pe intuneric. Sunt foarte meticuloasa in cazurile astea, nu suport nici sa le vad sifonate...da, si bijuteriile mele sunt puse in sertare individuale, pe categorii, pe culori...Tin la ordine. Cine ar mai face curat, după mine, daca nu mai am mamă? Deci, nu te mai enerva pe mama ta, are dreptatea ei.Si bine face.

| JustMusic a răspuns:

Nu cumva esti sora mea? Exact asa sunt si eu:)).
Eu zile trecute m-am decis sa ma ordonez uite ce am facut:
*pentru oje mi-am facut un raft de genu asta http://korynails.blogspot.ro/2011/02/suport-pt-depozitarea-ojelor.html cu ce dimensiuni mi-a trebuit ca sa pot vedea toate ojele {eu am 30 de lacuri} si sa imi incapa si trusa de unghi.
In sifonerul meu hainele daca nu sunt vraiste sunt in felul urmator: pe raftul de sus pantalonii lungi incepand cu, culoare cea mai inchisa si ajungand la cei 3 sferturi.Tricourile /maieurile sunt puse pe culori cele albe dedesubt urmeaza cele negre si cele colorate.Bluzele mai groase si maletele sunt puse pe alt raft si nu au nici o ordine.Iar pe ultimul raft de jos am puse haine pe care nu prea le port.
Cu cosmeticile, eu nu am deloc multe si findca oglinda din camera mea e pe un dulapior am pus la baza ei toate cutiile cu farduri sa le pot vedea, intr-o cutie draguta, am pus agrafele si elesticele de par, iar in alta am pus toate glosurile rimelurie si creioanele.Pensulele pentru machiaj le-am pus intr-o trusa de unghii mai veche.
Iar bijuteriile nu le mai tin in caseta deoarece niciodata nu le gaseam pe cele care le vroiam si mi-am facut niste suporturi. Pentru cercei am facut un suport din cd-uri ca asta http://artjokey.blogspot.ro/2011/10/blog-post.html si e foarte practic.Pt lanturi si bratari avem un fel de coapc. Daca nu vrei sa iti cumperi un suport pentru bratari poti sa iei recipentul de la fixativ, cand e gol, sau un tub de ce vrei tu in invelesti in ceva/sau il vopsesti si iti pui bratarile pe el ca si cum le-ai pune pe mana.Pt inele si pandantive mi-am facut ceva asemanator doar ca am taiat buretepe pe dimensiuna casetei http://myabeauty.blogspot.ro/2010/12/proiect-handmade-nr-1_01.html.
Cu hianele roag-o pe mama ta sa nu se mai bage ca nu stii unde sa le gasesti, acum chiar daca multi o sa rada, daca e dezordinea facuta de mine stiu unde se afla aproape toate lucrurile, dar daca mi se baga cineva sa imi faca ordine innebunesc cautand lucrurile.
Trebuie sa iti impui sa fi mai ordonata si atunci cand te intorci din oras sa pui hainele in ordine sau vorbeste cu mama ta si spune-i sa nu se mai bage si ca tu o sa faci ordine la 2-3 zile asta in cazul in care nu faci dezordinea intr-o ora dupa ce ai facut ordine.

| faaalyoana explică (pentru JustMusic):

Uite exemplu plec de acasa, las totul imprastiat, pe pat, pe birou...peste tot.eu am dormitor de ala pe un perete si am pe mijloc rafturi si p acolo las imprastiate diverse lucruri. Cand vin acasa dar mereu se int asa, gasesc ordine, nimic nm e imprastiat. Le gaseste mama locul le aranjeaza ea pe unde stie, unde crede ea laughing))
Iar in 2 ore, iar is aruncate toate, nu pastrez oridne pe birou.
Daca imi aduce ex mama hainele curate care au fost spalate, raman pe pat, nu le aranjez in dulap. Sau in cazul cel mai bun le pun pe toatte teanc in dulapu cel mai liber.
Acum is si ocupata de ceva vreme k ma preg sa dau un examen f imp si invat nu ma preocupa altceva. Doar stau la laptop si cat ies din ksa atata.Cu asta imi ocup timpul.
Poate ma ambitionez sami fc ordine si sa pastrez. Dar din cate ma cunosc nu cred ca va rezista mult.Trebuie sa fie o zi cand vin obosita d undeva si nu asez totul la locul lor si d acolo se pornesc iar toate laughing)
Mama ex este f ordonata, eu nu stiu cu cine seman tongue

| JustMusic a răspuns (pentru faaalyoana):

laughing Trebuie sa ii arat mamei intrebarea ta ca sa nu ma mai frece la cap ca sunt singura fata dezordonata. Teoria e intodeuna mai usoara decat practica eu mi-am curatat camera astazi inclusiv biroul si m-am apucat de facut manichiura si a ajuns cam asa arata acum si ordine nu prea o sa fac panu nu ma cearta mama file:///C:/Users/Madalina/Desktop/l.bmp.
.Poate ne obisnuim amandoua sa fim mai ordonate.

| faaalyoana explică (pentru JustMusic):

Am copiat si nu merge sa deschid.nu e bun c ai scris?
copii tot de la file pana la bmp.
si dau paste in bara da nu merge.
cum s procedeaza?

| JustMusic a răspuns (pentru faaalyoana):

Asa se procedeaza dar nu stiu de ce nu merge la tine. Uite am incarcat poza aici
http://imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img266/4358/87276510.png
Este in jos in drept cu broasca de aur.