| anonim_4396 a întrebat:

Fetelor, voi cât plătiți când va puneți unghii cu gel? Fie la domiciliul manichiuristei ori salon. În special pentru manichiurile de mărimea 1, 2 și 3 (cu gel).

Răspuns Câştigător
| Oani7 a răspuns:

Eu plătesc 130 de lei pentru orice manichiura și nu mi-as mai schimba niciodată manichiurista. Dar depinde la preț de oras și de multe altele, fiecare își prestează munca diferit

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu crea ca te ajuta cu ceva cat am platit noi pe unghiile cu gel ...eu de exemplu plateam in jur de $60 la 2-3 saptamani, pentru intretinere.

Dar am renuntat acum cativa ani la pus gel si folosit lampa UV ca mi-a afectata unghiile masiv dupa ce am avut unghii cu gel mai bine de 10 ani.
Nu recomand gelul si nici lampa UV ca sunt cancerigene si afectaeza unghiile cat si pielea mainilor.

| TheError a răspuns:

Buna. Chiar ieri si a pus sotia mea. A fost la domiciliul manichiuristei. 50 de euro. Italia.

| Oani7 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu sunt de aceeași părere, îți spun eu care am avut unghiile dezastru toată viața mea, mereu le-am ros și nenorocit pana am găsit manichiurista la care merg de o perioada. Nu îți vine sa crezi cum arată unghia mea naturală acum, patul unghial efectiv s-a modificat și nici nu îmi mai recunosc unghiile. Deci nu exista ca gelul sau lampa afectează unghiile ci manichiuristele care nu își fac treaba cum ar trebui. Și întreținerea e recomandata la 3-4 săptămâni…
Și mai precizez ca și eu am avut cam mereu gel pe ele sau cand nu aveam îmi rodeam unghiile din carne…

| Violleta2022 a răspuns (pentru Oani7):

Mai vorbim dupa 10 ani, sa vedem de ce parere esti atunci.
lampa UV imbatraneste pielea mainilor foarte repede si in timp poate produce cancerul de piele.
cand esti tanara si folsoesti geld e putina vreme si nici nu citesti studiile aparute recent, crezi ce auzi pe la colt de strada sau la manechirista ta, care te minte cu nerusinare numai sa nu-si piarda clientela.
Ma rog, pielea ta, sanatatea ta, faci ce vrei cu ea. Eu am trecut printr-un cancer, deci nu-i minciuna, ca nu am nici un interes sa mint cu asa ceva si recomand cu tarie sa evitati gelul si lampile UV!

| dragodana a răspuns:

Salut!
Are dreptate și Voletta și Oani.
Adică, după o folosire îndelungată a gelului, unghia se modifica.Si lămpile UV sunt cancerigene.De ce crezi ca nu trebuie sa te duci des la saloanele de bronzat?
Apoi sunt manichiurista care freacă patul unghial pana aproape de carne, le subțiază foarte mult. Unghiile mele naturale sunt subtiri.Chiar ma doare când îmi da gelul jos.
Manichiura în gel nu lasă unghia naturala sa "respire".
Eu plătesc 100 lei, la o persoana acasă. Sunt mulțumită de ea cum lucrează și îmi pun unghii cu gel de 2 ori/an, maxim.

| Andreea_Andreutza_1977 a răspuns:

165 lei -marimea 3-constructie gel