| minnie20 a întrebat:

Hei.A inceput sa imi iasa cosuri multe pe fata. Sunt fata si am 14 ani.Ce sa fac? De la ce?

Funda!

4 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Din cauza pubertatii, adica unor dezechilibre hormonale din cauza varstei. E normal. Consulta un dermatolog sau macar du-te la un salon de cosmetica.

| Freya1 a răspuns:

Esti la pubertate si asa se intampla mai bine ai avea grija sa nu te dai cu toate tampeniile pe fata sa ti se extinda

| Andreyok a răspuns:

Asa se intampla la varsta asta. Te maturizezi. Daca te deranjeaza cumpara ti o crema pentru cosuri si o sa dispara.

| Milka00 a răspuns:

Hey! Deci pentru inceput, trebuie sa stii de unde provin ele si raspunsul ar fi : 1. Varsta, este cea care determina aparitia cosurilor, mai ales ca esti in perioada adolescentei, care desigur ca stii cum se manifesta. 2. Al doilea factor care determina cosurile, este alimentatia; sunt diferite alimente pe care organele interne nu le accepta, asa ca le elimina; si desigur dulciurile, in general sunt cele care nu numai ca ne provoaca aparitia cosurilor ci si ne ingrasa, indiferenta de cantitatea in care le-am consumat.
Bun, acum iti voi spune cateva metode eficiente de a le trata: 1. Este important sa te speli pe fata dimineata si seara cu niste produse de curatare speciale ( eu iti recomand, produsele Oriflame), apoi trebuie sa iti hidratezi pielea cu creme grase ( recomand orice crema este pentru bebeluși, pentru ca este foarte atent creata), si in final spun sa te dai cu diferite lotiuni antiacneice, care contin alcool ( aici nu am vreo preferinta anume, toate ajuta). Si cam atat, sper ca te-am ajutat.