| iubesteOrezul a întrebat:

Daca, cumpar o pereche de papuci de pe internet cand imi vin acasa mai trebuie sa platesc si alceva in afara de pretul pantofilor? Pot lua teapa?

Răspuns Câştigător
| piti77 a răspuns:

Depinde de unde ii cumperi. in general cam de oriunde cumperi online, trebuie sa platesti si taxa de transport. sunt cazuri in care la o factura care depaseste o anumita suma (de obicei min. 100 ron) transportul este gratuit. pretul transportului difera in functie de modalitatea de livrare (posta sau curier rapid). mai sunt si cazuri in care poti avea transportul gratuit daca platesti cu cardul.iti recomand sa optezi pentru plata ramburs(la primirea coletului) chiar daca asta inseamna sa platesti cheltuielile de expeditie.
citeste cu atentie pe site, acolo trebuie sa scrie cat costa transportul si care sunt conditiile pentru a beneficia de transport gratuit

6 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Transportul. Şi uneori se întâmplă să-ţi vină comanda greşit, gen 1-2 numere mai mari/mici, altă culoare etc. Depinde de unde comanzi.

| Master1ro a răspuns:

Pe langa produsul comandat de tine va fi necesar sa platesti transportul.
Cat despre "teapta".
Comanda de pe siteuri de incredere, si care au protocoale securizate(https) si alege sa platesti in numerar la sosirea coletului acasa.

| Exio a răspuns:

Conteaza de pe ce site cumperi. In plus. mai poti plati transportul, nu mai mult de 10 roni.

| piti77 a răspuns:

Inca ceva..se promoveaza destul de mult la tv acest drept si am observat ca firmele de vanzari online au inceput sa tina cont de lege. indiferent de pe ce site cumperi, ai dreptul sa returnezi produsul in maxim 10 zile(nu esti obligat sa le dai o motivatie) si sa-ti recuperezi banii. (in caz ca nu esti multumit de calitate, nu este buna marimea, etc). desigur produsele trebuie inapoiate asa cum le-ai primit, nefolosite si in ambalajul original

| iubesteOrezul explică (pentru piti77):

Ii pot comanda daca nu am 18 ani?

| piti77 a răspuns (pentru iubesteOrezul):

In principiu da dar depinde de site. sunt firme care nu vand minorilor sau produse care nu pot fi vandute celor sub 18 ani. in regulament ar trebui sa scrie. daca nu poti, fa comanda pe numele parintilor.