| danutadani65eee a întrebat:

Help TPU, vreau sa-mi fac rata la flanco pentru un ip7 dar nu stiu cat trebuie sa am salariul sa pot face rata, cine ma poate ajuta cu mai multe detalii

7 răspunsuri:
| Nicoletaxyz a răspuns:

Daca Iph costa cam 35 de milioane daca nu ma insel
In primul rand depinde pe cat faci rata
Dar in general trebuie sa ai undeva de la 15 milioane in sus, salariul

| BuLaNNNeL a răspuns:

rolling on the floor. Ce gandire poti sa ai, te bagi in datorii pentru un rahat de telefon care oricun deja e depasit. Cu banii aia mai bine ai face altceva, ceva productiv tie, dar na cine mai e ca tine cu 7-le la ureche. laughing

Bula
| Bula a răspuns:

1. Inmulteste pretul cu 3 (cat vei plati inapoi bancii, impreuna cu comisioane). Deci vei plati cca. 10000 lei in cei doi ani.
2. Din salar se pot trage rate pana la a 3-a parte, in fiecare luna, care va fi de peste 400 lei, ceea ce inseamna un salar net (in mana) minim de 1200 lei lunar.
3. Unui aparat de uz casnic sau personal (calculator, telefon, etc). scade valoarea (se amortizeaza) normal in 3 ani. La sfarsitul platii ratelor, telefonul tau va avea o valoare contabila de cca. 1200 lei, iar tu ai platit rate in valoare totala de 10000 lei. Vei fi fericita daca il vei putea vinde la acei bani (1200 lei), daca nu l-ai distrus pana atunci...

Halal afacere!
big grin

| GazzaRecordsRo a răspuns:

De ce ti-ai cumpara ceva daca nu ai bani pentru acel ceva? daca aveai un statut mai ridicat, aveai si iphone 7, viata a decis sa nu ai. te duci la munca, strangi cativa banuti si gata, vrei sa-ti dai `arfe` ca ai iphone 7 dar tu faci foamea...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu se merită sa te bagi in datorii cu banca si pentru ce, pentru un telefon depășit? Tu gîndeste te bine ca decat sa plătesti ani de zile niste vechituri de care sigur te vei sătura si daca il vinzi pierzi bani ca nimenu nu va da pe el cit dai tu acum. I ati alt telefon mai ieftin, rate la banca merita sa faci pentru o casa nici decum pentru un jaf de telefon.

| danutadani65eee explică (pentru GazzaRecordsRo):

rolling on the floordoamne,eu ziceam, cat trebuie sa am salariul pentru unul, cine a zis ca nu-mi permit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru danutadani65eee):

Nu a zis nimeni dar totusi, cine ar face rate sa plateasca comision daca il poate lua cu banii jos?