| JustMusic a întrebat:

Hey. Stiu ca pe site sunt useri din Republica Moldova, sunt curioasa daca exista o scoala / un curs de make-up,in orasul Ungheni, unde ti se cere sa vi cu propriile produse pentru a exersa?
Dau funda celui mai folositor raspuns.

Răspuns Câştigător
| AwawawMPN a răspuns:

Da. Se dau cursuri în Ungheni şi Chişinău.
Şi am găsit informaţii:
Sunt mai multe cursuri:
1. "MAKE UP BY MYSELF" Express curs de automachiaj
Durata cursului 5 zile, 3 ore lectia.

1.PREGATIREA TENULUI PENTRU MACHIAJ
a) Selectarea produselor cosmetice potrivite fiecarui tip de ten;
b) Reguli in procesul de ingrijire a fetei;
c) Liniile de masaj ale fetei;
d) Corectia fetei, ce trebuie de ascuns si de subliniat pe fata dumnevoastra;
e) Alegerea fondului de ten potrivit;
f) Pensarea, modelarea si forma corecta a sprincenelor;
g) Alegerea culorilor care vi se potrivesc in machiaj (fardul, blush, ruj);

2. ETAPELE MACHIAJULUI:
1. Machiajul de zi;
2. Machiajul de seara;
3. Smokey eyes;

Machiajele se vor face exclusiv cu produsele decorative marca 'Lambre' si "Madame Lambre" a shcolii.
Website: Madamelambre.com Lambre.md;
Studentii invita modelele pe care vor practica machiajul.

LA SFIRSITUL CURSULUI SE ELIBEREAZA CERTIFICAT SI CARD DE DISCOUNT LA TOATE PRODUSELE LAMBRE SI MADAME LAMBRE.
2."PROFESSIONAL MAKE UP" Curs de baza pentru viitorii specialishti(1optiune)
Pentru cei ce doresc sa practice profesia de visage-ist.
Grupa formata din 1-4 persoane, 3-4 ori pe saptamana durata cursului 1 LUNA, 11 zile, 4 ore lectia
Diferite tehnici de aplicare
-tehnica verticala;
-tehnica banan;
-tehnica fardurilor;
-tehnica creionului;
In principiu intreaga activitate de baza + teoria;

1.PREGATIREA TENULUI PENTRU MACHIAJ:
a) Selectarea produselor cosmetice potrivite fiecarui tip de ten;
b) Formele si proportiile fetei;
c) Liniile de masaj ale fetei;
d) Schema fetei ideale. Corectia;
e) Fondul de ten. Alegerea corecta;
f) Cercul de culori. Teoria culorilor;
g) Alegerea culorilor in machiaj;

2.ETAPELE MACHIAJULUI:
1)Machiajul de zi;
2)Machiajul de seara;
3)Machiajul FOTO;
4)Machiajul de mireasa;
5)Smokey eyes;
6)Machiajul oriental "pticika";
7)Tehnica "ribka";
8)Tehnica "retro";
9)Un machiaj la alegere;

-APLICAREA GENELOR FALSE;
-DECOR IN MACHIAJ;

Machiajele se vor face exclusiv cu produsele profesionale ATELIER, CRYOLAN, REVESEN.
Studendii invita modelele pe care vor practica machiajul incepind cu prima lectie;
MINI SEDINTA FOTO LA LUCRAREA DE EXAMEN.
Asta-i tot ce-am găsit. Mai multe informaţii:
http://www.odnoklassniki.ru/group/51328284688587
Sper că ţi-am ajutat. :)

1 răspuns:
| JustMusic explică (pentru AwawawMPN):

Merci de raspuns, nu voiam sa urmez un curs, eram curioasa daca ti se cere sa vi tu cu produsele tale de acasa, ca mi se parea tare ciudat, dar acum m-am lamurit.