| Justmeandmysmile a întrebat:

Pentru fete: de la ce varsta e bine sa-ti epilezi mustata daca e vizibila?(ca decolorata se vede oribil) Sau de la ce varsta v-ati facut voi? EU n-am mai suportat ca se vedea,mi s-a zis,a vazut si cosmeticiana si mi-am epilat-o la salon,mi s-a dus deja roseata. Dar mama face misto de mine si imi zice ca o sa creasca de o sa fie ca la barbati, dar prietene de-ale mele se fac si s-a rarit. sadMai bine dupa sa stau cate 3 luni linistita,eram complexata. Mi-e frica,chiar era vizibila, nu glumesc. Eu am 17 ani,deci nu cred ca ar fi o problema,am stat pana acum! Dar ce ma fac cand incepe sa creasca, cum o iau? ca daca e prea mica s-o ia ceara sau ceara de albine? Fundita.

7 răspunsuri:
| Anca2999 a răspuns:

Stai linistita laughing Fac 14 ani si mi-o dau jos cu crema, nu creste decat primele saptamani (maxim o luna) dar nu te face la catvea zile..si o sa se rareasca :* N-are importanta varsta.(bine acum nici de la 8 ani ) laughing Daca e prea mica nu te stresa cu ea ca nu o sa se observe bine ( eventual daca vrei fa-te cu crema) mie mi s-a rarit.

| crazypretty a răspuns:

Varsta nu conteaza atata timp cat este inestetica eu mi-am luat mustat prima oara acum patru luni si am 15 am luat-o cu ceara la salon si o iau luna de luna nu dore chiar deloc poate o mica furnicatura sau usturime dupa epilare si apropo ce mai conteaza daca se rareste sau nu ceara o smulge si gata cum sa stai cu mustata

| sayurik a răspuns:

Draga mea, eu am 22 de ani si nu am epilat-o niciodata si nici nu am de gand. Cu cat o epilezi cu atat creste mai tare mai ales daca ai probleme hormonale e contraindicat sa o epilezi pentru ca se va extinde. Dar asta tu stii daca ai probleme sau nu, dar mustata pronuntata (cum te plangi tu) asta indica. Una e cateva firicele dar cand se vede deja indica o problema. Sfatul meu: ingnor-o(si pe mama si mustata) sau decoloreaz-o. Eu o decolorez si e mai bine decat sa o vad inchisa la culoare. E alegerea ta.

| AnushkaAxy a răspuns:

Prietene de-ale mele se fac cu ceara, dar eu nici vorba.laughing
Am deja 18 ani si nu mi-am dat-o jos deloc pentru ca nu e vizibila..decat daca cineva sta cu ochii la mai putin de 1 cm ca sa o vadalaughing.
Despre rarit nu stiu ce sa zic, depinde de persoana.

| JsttMimi a răspuns:

Buna!
Eu zis ca nu conteaza de la ce varsta. Si nu trebuie sa-i faci griji la ce spune mama ta. Mereu cand creste poti sa te duci la salon si se rezolva.
Daca e prea mica nu conteaza cu ce ceara o ei da eu as sugera cu ceara de albine.
O zi buna incontinuare! :*

| AndreeaFgm a răspuns:

Uite eu zic sa nu te ambalezi pentru ca alte fete se fac de la 12-13 ani. Cel mai bine e sa te duci la salon o data pe luna si cand ajungi acasa sa te dai cu after-shave.
Ai mare grija sa nu te speli imediat ce ajungi sau sa te dai cu alte solutii gen sapun sau parfum.
Funda? puppy dog eyes

| Delia3 a răspuns:

Stai linistita ca nu o sa iti creasca ca la barbati...iti crestea daca te faceai cu bigul. Stai linistita, eu zis sa ti-o iei cu crema depilatoare, gasesti la farmacie.