| AdioTPU a întrebat:

Să vorbim despre operațiile estetice. Sunt multe femei care deși au o frumusețe naturală, decid să recurgă la operații care în timp le urâțesc. Un exemplu e Bianca Drăgușanu. Deși era frumoasă, înaltă, cu trăsături regulate, a decis să se tot opereze, devenind artificiala, cu un aspect non-uman. Altele care nu sunt la fel de frumoase nu-și fac operații, chiar dacă bugetul le permite. Un exemplu e Monica Gabor. Unele încep de tinere, de la 18-19 deși nu au nicio imperfecțiune. Ce le motivează pe aceste femei sa se sluțească în halul acesta? O stimă de sine scăzută? Perfecționism malign?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Tulburare dismorfica, stima de sine scazuta, traiesc prea mult pe social media si se compara cu tot felul de modele, vedete care si alea la randul lor au bagat bani grei in operatii sau au poze editate incat sa n-aiba vreun defect, frumusetea naturala e cea mai misto, nici cu mama operatiilor nu poti ajunge la nivelul ala, ce iti da natura nu iti poate da bisturiul insa natura nu e darnica cu toata lumea. Oricum o femeie plina de operatii estetice nu e sanatoasa la capatana, sanatos nu ai cum sa fii atunci cand iti vezi doar defecte desi ceilalti nu le vad, inteleg sa-ti faci ceva la nas, inteleg sa-ti faci ceva la buze, ceva la riduri pentru un efect temporar de intinerire in cazul in care tu ai 45-50 de ani, inteleg sa-ti pui silicoane daca chiar te complexeaza marimea sanilor dar cand esti full de plastic si naturalul nu prea mai exista atunci clar e o problema la cap. Sa nu va aud ca barbatii se uita doar dupa tunatele plastificate ca nu e adevarat, majoritatea sunt scarbiti de ele si aleg naturalul, insa daca ai frumusete naturala trebuie doar sa o intretii ca orice om normal.

8 răspunsuri:
| aquaticar a răspuns:

Bianca Dragusanu a fost urata si grasa. Nu e un exemplu bun. Si-a lungit picioarele in Turcia.
Altele care nu isi fac operatii nu au nevoie de imagine din care sa traiasca. Problema e manipularea constanta din media care isi bate joc de standarde. In fiecare saptamana inventeaza un defect nou si produse care sa le rezolve.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Operațiile estetice sunt un moft, din punctul meu de vedere, care necesită mulți bani investiți, timp și suferință inutilă, pentru că îmi este greu să cred că nu suferi nici măcar puțin în urma acestor intervenții estetice, ca orice operație. În fine, totul ține numai de gust, cerințele contemporane în privința frumuseții feminine și aspect pentru televiziune. Aceste persoane care recurg la asa ceva nu fac decât sa arate identic, își pierd din recognoșcință, naturalețe, personalitate. Nu spun, multe din ele arată bine și cu machiajul excesiv, operații estetice interesante, atrag privirile oamenilor până la urmă, acesta fiind scopul lor final -atenție-, însă mie personal mi se par kitschuri.

| Freya1 a răspuns:

Toate lucurile astea se intampla din cauza noastră, a celor care permitem sa se creeze un tipar sau etalon de frumusețe. Daca nu am recurge la lucuri de genul fără sa fie nevoie, nu am promova astfel de lucruri si nu am pune atâta baza pe aspectul fizic nu ar mai cheltuii nimeni atâtea mii de euro, plus sănătate pe rahaturile alea.

Sunt de acord cu o femeie ce a trecut printr-o operație la san, cum e cea de cancer sa își facă o operație ca să nu se simtă complexata.Cum sunt unele persoane cu probleme la nas, polipi, deviație etc.Cum sunt altele ce au o problema cu greutatea pe care nu o pot gestiona din probleme medicale etc.Dar sa te tot umpli de plastic ca să ii placa la Gigel de tine ca asa a văzut el la o alta pitipoanca pe nu știu unde e o prostie.In fond te minți singura.

Dacă am mai lasă un pic din "aspectul" asta fizic deoparte și am lucra mai mult la creier și suflet,nu ar mai fi atâtea infidelități din curiozitate,nu ar mai fi atâta hate, atâta invidie, gelozie, frustrări, stima de sine scăzută etc.Da cui sa ii spui și unde sa între informația? Printr-e tărâțe?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sexul vinde. Și dacă nu ești un sex simbol așa cum greșit îl creionează media și social media nu prea faci bani din asta.

| wildthing a răspuns:

Foarte corecta observatia ta! De exemplu, stiu multe tipe care aratau absolut ok, chiar foarte frumoase as zice, care au decis sa se sluteasca facandu-si bot din ala precum ciocul de rata. Eu chiar nu le inteleg, nu inteleg de ce simt ele nevoia sa-si faca buzele alea absolut ridicole. Nu stiu, poate au senzatia ca asta vor barbatii sa vada, ceea ce e complet fals. Le consideram chiar respingatoare.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, frumusetea nu vine in pereche cu inteligenta!
Si atunci astea care sunt cat de cat frumusele dar proaste proaste, apeleaza la operatii estetice fiindca nu sunt capabile sa impresioneze barbatii cu altceva, decat carcasa lor exterioara.

| TheGentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt un moft și de cele mai multe ori preîntâmpină probleme de sănătate (de exemplu, Simona Halep)

| Eireann a răspuns:

La 19 ani mi-am operat urechile, imi pareau clapauge si aveam un mare complex. Nu regret deloc, una din cele mai bune chestii care le-am facut pentru sanatatea mea mintala.