| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Salut.
Am 20 ani, sunt baiat si am parul foarte rar. Daca am o sursa de lumina in spate se poate vedea cu usurinta prin el, daca e nearanjat se poate vedea putin scalp. Il am cam pana pe la ochi.
Acum 1 an si ceva era foarte des, nu pica mai deloc si era foarte sanatos.
Deodata, fara sa imi dau seama de ce, a inceput sa pice par in dus acum 1 an si ceva. Pica destul de consistent, aproximativ in jur de 30-50 fire. Doar in dus.
Am fost la dermatolog, mi s-a zis ca nu e nimic ingrijorator, mi-a prescris ceva pastile Revisan si atat.
Le-am luat, absolut nicio schimbare. Acum iau Forcapil, nicio schimbare.
Parul acum in dus pica cam aproximativ 10-15 fire, iar la uscare + pieptanare pica in jur de 20.
Fac dus odata la 2 zile sau zilnic. Se murdareste foarte rapid, devine uleios usor. Folosesc acelasi sampon de 2, 3 ani (Head n Shoulders Clinically Proven Solutions) pentru matreata, deoarece fara el am o matreata oribila. Nu folosesc fixativ, gel, etc. Mentionez ca am o situatie relativ stresanta, urmeaza sa termin scoala de politie si e o perioada dificila. Sunt FOARTE ingrijorat cu starea parului. Am unele rude care au probleme cu parul, adica chelie cat de cat, iar unele au parul foarte ok (tatal meu are par foarte des si sanatos).
Voi vizita un dermatolog de urgenta imediat dupa ce termin aici, dar aveti idee ce ar putea fi? Alopecie androgenetica sau pur si simplu vina samponului / scalpului cu matreata excesiva (probabil dermatita seboreica), stresul sau orice altceva remediabil?
Sunt foarte ingrijorat, chiar vreau sa imi salvez parul.
Daca este necesar pot da poze daca se cere in mesaje private.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune poza prin imgur

| Drimmero a răspuns:

O poza ar fi cel mai indicat pentru a putea da un raspuns.

| OmBanal33 a răspuns:

Cum sta treaba cu parul rar:
Poate fii o treaba genetica, poate fi pe stres...
Daca sunt combinate este naspa.
Nu prea poti sa faci ceva, decat eventual transplant sau cum se zice...

| Liviucu a răspuns:

In cazul meu - fiindca sunt un mega idiot - era de la deshidratare, aveam pielea super uscata pe scalp si o confundasem cu matreata si se super rarise. Am baut 10 ani cafea fara sa beau apa deloc, incepusem sa am probleme specifice hipertensiunii si am scapat de o piatra de la un rinichi, mai am una. Concluzia: daca bei foarte multa cafea si nu te hidratezi corect, poate fi si asta o cauza. Eu nu beam si o luna apa, deloc. Doar cafea. Prea mare drogul...

| Cksihja a răspuns:

În majoritatea cazurilor oamenii vor pierde părul din cauze genetice. Deci dacă ai rude cu chelie înseamnă că în familie este aceea genă.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru anonim_4396):

Https://imgur.com/a/ba3y5A9 - poze recente, 1 2 zile (neingrijit/pieptanat, ca sa de vada efectiv cat de rar e)

https://imgur.com/a/zbRzFlG - 2 3 saptamani vechime, si pieptanat si mai multe unghiuri.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Drimmero):

Am postat prin raspunsuri pe aici niste poze.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Liviucu):

Nu beau asa multa cafea, chiar beau rar (mai nou am inceput sa beau putin mai multa, dar in rest aproape 0, cel putin pana acum cateva luni).

| SuperCoolDude a răspuns:

Rade-te în cap și crește-ți barbã.
O să fii sexy big grin

Uiți de chelie și arăți și masculin.
Ia ulei de ricin, am auzit cã ajută la creșterea părului (la barbă cel puțin).

Mai vezi Gerovital au produse misto, cauta ceva pe siteul lor.

Bafta