| anonim_4396 a întrebat:

Stiti vreo metoda care sa functioneze pentru slabirea in jurul burtii si a colacelului? Vreau sa scrieti orice sport potrivit sau regim.Cel mai convingator raspuns FUNDA!

Răspuns Câştigător
| robyiyo a răspuns:

Da, cel mai indicat ar fi exercitiile de fitness, in sala, cu instructor, deoarece el se tine de tine si este si "fun to play".
Daca nu vrei sa te duci la sala, poti incerca sa faci in fiecare dimineata si seara, acasa, abdomene si lombari.

http://www.youtube.com/watch?v=3fU_8kJeXeE

Din experienta personala, sala mi se pare cea mai indicata, dar, in timp am descoperit ca si mersul pe role este un foarte bun "antrenor personal". In fiecare seara, ma plimb prin oras minim 45 de minute; ajuta foarte mult la abdomen si defineste foarte frumos picoarele.

9 răspunsuri:
| BIS99 a răspuns:

Îţi propun înotul sau sala. La sală poţi să ceri la instructor să te ducă la aparate special pe zona de care ai nevoie.

| AyliN98 a răspuns:

Hey! Cel mai bine ar fi sa nu mai mananci dupa ora 18:00 si sa faci cat mai multe abdomene, ridicari de greutati sau sa innoti.

| Addaa1998 a răspuns:

Buna!
Uite un program de care trebuie sa tii!
Pentru mesele principale=Dimineata mananca salate sau orice dar sa fie putin si ceva usor
La miaz mananca michide...e foarte bine! Iar la felul 2 manaca cartifi fierti sau carne fiarta paine prajita sau tot felul de mancaruri usoare
Seara pana la ora 6 se mananca, poate sa fie ceva fructe dar in rest nu! Si eu am facut la fel, desii mi-a fost foame dar am tinut de program si am slabit si ma simt perfect!
Fa mult sport! Fa innot! Inotul te ajuta sa ai un corp de invidiat! Fa multa gimnastica! Fa aerobic mult1Sala! Tenis! Orice miscare! Megi cu bicicleta mult timp, dupa care seara poti vreo juma de ora sa te plumbi, nu neaparat sa fugi dar sa te plimbi linistita! Sau ai putea sa alergi cand doresti tu! Cel mai mult conteaza sa mananci la ore exacte si sa faci cat mai multa miscare!
Eu de exemplu calaresc! Iar calaritul ajuta foarte mult pentru problema ta dar si pentru toata lumea! Sau practica tenisul...inotul la mine a mers si pe langa ca slabesti...te simti si bine!
Sau tine de aceste sfaturi=

http://www.sfatulmedicului.ro/......iente_1549

Bafta multa!

| Cosmin86 a răspuns (pentru AyliN98):

De ce e asa bine sa nu mananci dupa ora 18? Cu asta reusesti doar sa-ti fortezi stomacul degeaba

| Cosmin86 a răspuns (pentru Addaa1998):

Cam stupida cura de slabire tinuta de tine, sigur esti ok si nu ai deficit de vitamine, minerale sau alte probleme?

| AyliN98 a răspuns (pentru Cosmin86):

Docturul nutritionist recomanda sa nu mananci dupa ora 18 pentru sanatatea ta si a ficatului tau. Daca nu sti nu mai comenta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru AyliN98):

Serios? Am vorbit cu cel putin 4 nutritionisti, world class, care au aparut si la TV ( ex. cristian margarit care scrie pe getfit sau Dl Doctor Serban Damian, care scrie pe doctor.info articole ), si toti au spus ca ultima masa sa fie cu 2 ore inainte de culcare.

Ce nutritionist ti-a recomandat tie ora 18? Numele lui si vreau sa sa stiu ce publicatii are, sa vad ce e de capul lui.

| Addaa1998 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu
Sunt perfect sanatoasa!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Addaa1998):

Ma indoiesc, cineva care slabeste prin infometare a aproape imposibil sa fie perfect sanatos, are cel putin un deficit de vitamine si minerale, poate si proteine, spre exemplu 2 foste colege care au slabit asa pe la 20 de ani, la 25 au facut gastrita, iar alta la 27 a facut ulcer, chiar daca pe moment erau "perfect sanatoase".

Macar nu mai recomanda la altii prostiile pe care le faci tu.

Spre ex. eu am slabit 13 kg in cateva luni, fara nicio infometare, mancand mese chiar si la 22-23 ( piept de pui fiert cu orez, si portii mari, de genul 300 de grame de piept de pui ), doar ca mancam mancare de calitate, neprocesata ( piept de pui, de curcan, somon, ton, pastrav, muschi de vita, orez, cartofi, paste, fructe, legume, etc. ) combinat cu sport evident, asa se slabeste sanatos, nu infometandu-te ca o vrabie, ci manancand de cate ori ti-e foame ( 5-6 mese pe zi ), doar ca mananci mancare de calitate si nu porcarii procesate ( ex. iaurturi ).