| User0987654321 a întrebat:

Salutare, cum sa fac, să îmi înălbesc dinții în mod natural și rapid? Mă spăl pe dinți pe fiecare seara și dimineața dar nu se cunoaște nici un efect.

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

În primul rând, trebuie să știi că procesul de albire a dinților poate dura un timp și rezultatele nu sunt întotdeauna garantate. Însă, există câteva metode naturale și simple pe care le poți încerca pentru a îți înălbi dinții:

Periajul regulat - este important să periezi dinții cel puțin de două ori pe zi, pentru a preveni formarea plăcii dentare și a petelor. De asemenea, asigură-te că folosești o pastă de dinți de calitate, care poate ajuta la îndepărtarea petelor.

Bicarbonatul de sodiu - acesta poate fi folosit ca o pastă de dinți naturală. Amestecă puțin bicarbonat de sodiu cu apă și periază dinții cu această pastă, de două ori pe săptămână. Ai grijă să nu folosești această metodă prea des, deoarece bicarbonatul de sodiu poate rașcheta smalțul dinților.

Fructele și legumele crocante - merele, castraveții, morcovii și alte legume și fructe crocante pot ajuta la curățarea dinților și la îndepărtarea petelor.

Uleiul de cocos - acesta poate fi folosit gargară naturală pentru a îmbunătăți sănătatea gingiilor și pentru a îndepărta bacteriile care pot cauza pete și decolorare.

Consumul moderat de cafea, vin roșu, ceai și alte băuturi colorate - acestea pot cauza pete pe dinți, așa că este important să le consumi cu moderație și să bei apă după consumul lor pentru a ajuta la curățarea dinților.

Este important să discuți cu dentistul tău înainte de a încerca orice metodă de albire a dinților, mai ales dacă ai probleme dentare sau dacă ai avut tratamente dentare recente.

6 răspunsuri:
| AdioTPU a răspuns:

Ai incercat vreo pasta de dinți cu efect de albire?

| User0987654321 explică (pentru AdioTPU):

Toate pastele de dinți cu care mă spăl scriu că sunt pentru albire, am încercat și cu pasta de dinți pe baza de cărbune (din aia neagra) dar tot nimic.

| Paracetamol0lol a răspuns:

Ai încercat să mergi la stomatolog să ți faci o albire de dinți?

| AdioTPU a răspuns (pentru User0987654321):

Atunci singura soluție e sa faci un tratament de albire.

| User0987654321 explică (pentru Paracetamol0lol):

Încă sunt minor, și am înțeles că la minori nu se fac albiri stomatologice

| TheGentleman a răspuns:

Dacă ai tartru, degeaba, trebuie să faci detartraj