| anonim_4396 a întrebat:

Ma simt foarte complexata din cauza ca sunt slaba. Cum pot sa ma ingras? Poate sunt ceva retete care adauga kg? sad

11 răspunsuri:
| absolute4cs a răspuns:

E foarte simplu. Cauta pe net un calculator de calorii. In el o sa introduci sexul, inaltimea, greutatea, varsta. El iti va spune cate calorii trebuie sa mananci pentru a te mentine. La valoarea respectiva, adauga 200 de calorii si incearca sa mananci zilnic cantitetea asta. Daca nu esti multumita de rezultate in 2-3 saptamani, mai adauga 200 de calorii, pana cand esti multumita. Cu cat mananci mai multe calorii, cu atat mai multa grasime se va acumula, ceea ce nu e bine. Deci ai grija sa nu treci cu mult peste valoarea aia la care te mentii. Mancaruri bogate caloric: unt de arahide, migdale, dulciuri, paste, aluaturi, orez, cartofi. Pe langa asta, sa mananci carne slaba (piept de pui, curcan, vita, peste) si lactate. Rezultatele vor fi mult mai bune daca ai face miscare de vreo 3 ori pe saptamana, insa nu prea mult.
Tot pe net gasesti continutul de calorii al diverselor alimente / 100 gr, astfel incat sa iti poti calcula cat mananci in fiecare zi.

| elenuyzy a răspuns:

Nu stiu, poate dulciuri, paine ...eu ma lupt cu kg in sensul ca vreau sa le dau jos, dar de pus se pun de la sine laughing

| thefighter1 a răspuns:

Da-mi add pe doi. diego@yahoo.com
te ajut eu cu problema asta

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru laurlaury):

Multumesc mult. Nu stiu daca sunt invidiata dar mai mult sunt luata in ris cred eu... 18 ani 43 kg sad

| RainOfColors a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce inaltime ai?

| OnutsaXD a răspuns:

Aici e o emisiune care o sa te ajute foarte mult : cauta Supersize vs Superskinny pe youtube, uite o parte dintr-un episod : http://www.youtube.com/watch?v=jwLr0-Gtxqw.
Sunt mai mult episoade, din care poti invata multe... Te ingrasi sanatos :) Daca mai vrei alte informatii de emisiune da.mi msaj;)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E mult mai bine sa cresti in masa musculara decat sa te ingrasi.
Daca te pui pe mancat o sa te simti complexata pentru ca ai burta, vergeturi si toate cele.
Mai bine mergi frumos la sala toata vara si daca o sa ai timp si in timpul scolii e perfect happy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RainOfColors):

| 21ndstillachild a răspuns:

Mananca intruna

| cryssya a răspuns:

Buna,
ce e cel mai important este sa pui masa musculara. Riscul la mancatul suplimentar este sa depui grasime, si pe langa faptul ca prima zona afectata va fi cea a organelor interne - ficat, vase de sange, inima etc si vor duce la alte boli ulterioare - http://czthomas.files.wordpress.com/......besity.jpg poza din stanga - poti depune grasimea in zone in care nu-ti doresti.
Ai grija de organismul tau si ajuta-l sa functioneze la parametri normali.
Ai nevoie de un program personalizat si sa dezvolti masa musculara uniform si armonios.
Imi zici daca ai nevoie de evaluare si sunt sigura ca vom gasi impreuna solutia cea mai potrivita.

Seara frumoasa!