| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor! Cine știe ce înseamnă păr sănătos? De acum un an și mi-am luat un tratament de căderea părului din usturoi. Îmi cădea foarte mult, speriată am fost nevoită să iau decizia asta. Chiar dacă nu cheltuiesc banii cu mare greutate. Spre bucuria mi-a și-a făcut efectul din primele zile. Însă nu avea să dureze. A ținut tot timpul in care aveam șamponul și masca, apoi mai câteva luni. După aceea a început să îmi cadă din nou. Precizez că părul meu este lung. Îmi acoperă tot spatele. Am o verișoară care l-a avut și mai, însă ne-am trezit cu el scurt și a zis că i-a picat așa mult încât a scurtat. Îmi este teamă să pățesc la fel, de câteva zile am observat că am chelie. Firele îmi sunt tot mai rare. Înainte aveam fire ce îmi creștea, acum nu mai am nici pe ele. Parul îi subțire. Azi am făcut mască cu ceapă și Aloe Vera, cum era o rețetă, iar eu deșteaptă am adăugat gălbenuș și oțet de mere. Le-am ținut în cap o vreme de vreo oră înainte să fac baie cu trei șamponuri diferite și balsam. Când mi-am umblat prin păr să mi-l ondulez pe cureaua de halat, am pătațit ceva ce m-a speriat de tot. Părul pur și simplu era tras de mana mea care doar îl mângâia. Speriată am tăiat cu foarfeca prelungirile că nu se mai termina căderea lui. Simpt că părul e mort. Cred că e stresul acumulat de la școală. Îmi pare rău că vă pun să citiți atât. Mă puteți sfătui?

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AlexDorinel):

Nu mă vopsesc, și nu știu ce șamponuri sunt bune.

| sabin89 a răspuns:

În tot ce ai scris acolo nu am văzut să zici nimic de o vizită făcută la vreun doctor. N-ai încredere în ei sau de ce?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Nu că nu am încredere dar toată viața mea am considerat că nu am nevoie să dau mulți bani pe tratamentul lor. Eu nu am și mi-e greu să cer părintelui

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai putea totuşi să mergi, măcar pentru un diagnostic. Cunoscând diagnosticul, poţi face investigaţii pe net să găseşti o metodă convenabilă, fără cheltuieli semnificative.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Mulțumesc pentru sfat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un par sănătos înseamnă să crească peste tot.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cea ce nu se întâmplă, în cazul meu.