| anonim_4396 a întrebat:

Sper ca este corecta categoria si este si o intrebare stupida dar ma tot furnica sa intreb...Sunt barbat si am 17 ani, prin clasa a 9 a mi-am lasat parul mare (nu plete), dar eu voiam plete si cum sa explic, practic parul meu e drept cand e tuns scurt, dar pe masura ce creste se increteste, nici ondulat dar devine cret, pe la spate zici ca-s Eminescu si nu imi place deloc, cum as putea sa fac sa creasca plete, gen drept sa fie si sa nu mai apara ondulaturi la nivelul cefei, un ex ar fi ca Ozzy Osbourne in 1970, dar nici chiar asa lung, as vrea ceva in stilul ala, se poate face ceva?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Un par ondulat natural, din nastere, nu poate fii indreptata decat cu produse chimice (geluri, tratamente chimice de par) sau fier cald.
Toate produsele care iti intinde parul, ti-l afecteaza in timp si poti afce dermatita seboreica sau sa-ti arzi parul, in final pierzand podoaba capilara, sau declansand alopecia (caderea masiva a parului).
Cand ai un par natural ondulat, cauti tunsori care sa te avantaezeconfor parului tau, nu iti distrugi parul, doar pentru ca vrei sa-l fortezi sa stea diferit.
Ai doar 17 ani, esti un adolescent inca (nu barbat) si o viata inainte sa-ti protejezi parul, ca sa nu ajungi chel la maturitate.
Tunde-te scurt, sau lasa-l mai lung, sa-l poti prinde in coada.

8 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Te duci la coafor si te aranjezi cum vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea poți, pentru ca asa ai tu gena. Nu ai cum sa influențezi creșterea. Poate sa i dai cu placa

| Sonia822 a răspuns:

Se indreapta odata cu greutatea. Cand e lung, pana spre cuur, va sta drept, pentru ca devine greu pentru radacina happy Asta varianta naturala. Cealalta varianta e placa, dar ii distrugi cheratina din interior, va cadea, dupa un an n-o mai scoti la capat.

| MihaelaDart a răspuns:

Nu prea ai cum sa influentezi cresterea lui, desi mergand din cand in cand pe la un salon, te va aranja un stilist.
Ori il poti indrepta cu keratina, desi daca nu stii cam cum functioneaza, iti recomand sa te faci tot la salon.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Nu prea cred ca ai ce-i face, mai stiu eu pe cineva cu parul asa dar imprejurul capului iar respectivul trebuia sa se tunda scurt regulat imprejur ca altfel arata ciudat.

| Oliver24 a răspuns (pentru Violleta2022):

Deci sa presupun ca nu pot sa-mi las plete cum vreau eu...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Oliver24):

Atunci ai cateva 2 optiuni: te tunzi scurt, sau accepti ideea ca ai parul ondulat si cret si il lasi in voia lui, cat poti de lung.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

17 ani "bărbat" și mărimea 40 la picior... laughing iar înălțime 1, 35 cu tot cu încălțările nike air.