Întrebare recomandată | Lenutafarfurie a întrebat:

Un fel de curățare bun pentru față?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Revino maine cand esti treaza si nu ti se mai incurca limba in gura!

| Yurisa a răspuns:

Depinde de tipul tău de piele:

1. Ten gras sau predispus la acnee
Geluri de curățare pe bază de acid salicilic sau acid glicolic: Acestea ajută la exfolierea ușoară a pielii și la curățarea porilor, prevenind astfel apariția coșurilor și a punctelor negre.
Produse fără ulei (oil-free)

2. Ten uscat
Loțiuni sau creme de curățare hidratante: produse cu ingrediente precum acidul hialuronic sau glicerină, care atrag umezeala.
Fără săpun! Săpunul poate usca pielea, așa că este bine să eviți produsele prea agresive.

3. Ten mixt
Spumă de curățare: Spumele sunt eficiente în îndepărtarea excesului de sebum de pe zona T fără a usca zonele mai sensibile ale feței
Caută produse care conțin agenți de curățare mai blânzi pentru a nu usca prea mult pielea, dar suficient de puternici pentru a reduce sebumul din zonele grase.

4. Ten sensibil
Loțiuni de curățare fără parfum și fără alcool: Evită ingredientele care pot irita pielea, cum ar fi parfumurile sintetice, coloranții sau alcoolul.
Apa micelară- excelentă pentru curățare ușoară și delicată, deoarece nu necesită clătire și nu perturbă bariera naturală a pielii.

5. Ten normal
Curățare ușoară: O spumă sau un gel de curățare ușor va fi suficient pentru a menține pielea curată fără a o usca sau a o îngrășa.

| FadedravenXD a răspuns:

Foloseste gel de curățare faciala, sa fie adecvat tipului tau de piele, iar daca te machiezi, sa folosesti si un cleansing balmbig grin
Ar fi bine sa folosesti si ceva produs de exfoliere o data pe saptamana

| DeeDee817 a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu dai comentarii doar sa fie date?! Fata a cerut un ajutor! Dacă știi sa o ajuti, ajut-o! Sa fum răutăcioși e ușor

| Violleta2022 a răspuns (pentru DeeDee817):

Esti avocata ei?
Jenant, sa nu fii capabila sa-i dai vreun raspuns, pentru ca nu-i nimic de inteles din insiruirea aia de cuvinte, dar sa comentezi cu rautate un alt raspuns, doar ca sa vovedesti cat de limitata si rautacioasa esti.