| Aerte a întrebat:

Voi folosiți creme UV in afara de momentele când faceți plaja?

7 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Da, chiar si iarna. Razele solare duc la imbatrabirea pielii si aparitiei ridurilor prematur asa ca folosesc zilnic crema de protectie solara SPF 50.

| Drimmero a răspuns (pentru Eireann):

Astea sunt povesti, ridurile sunt influentate mult mai mult de mostenirea genetica si stilul de viata, nu m-am dat niciodata cu creme de genul in afara de momentele cand faceam plaja si am tenul cum il aveam in liceu, fara riduri si tanar desi au trecut ceva ani de atunci.

| Drimmero a răspuns:

Nu, nu am de ce si nici nu as suporta sa ies afara cu crema pe fata, sa fie ceva unsuros pe fata mea. nu m-as simti confortabil.

| Eireann a răspuns (pentru Drimmero):

"Semnele clinice ale imbatranirii pielii sunt, in esenta, influentate de factori externi, in special de expunerea la soare. Expunerea la radiatiile ultraviolete pare a fi responsabila de pana la 80% dintre semnele vizibile ale imbatranirii in zona faciala."
"Photoaging", Barbara A. Gilchrest, Department of Dermatology, Boston University School of Medicine, Boston, Massachusetts, USA

| Drimmero a răspuns (pentru Eireann):

Uite ca acest studiu pentru multe persoane, printre care si la mine pica, desi am avut contact cu soarele destul de mult, tot raman la pararea ca genetica e cel mai important factor, o fi si soarele de vina, nu zic nu, dar prea putin. Acum nu trebuie sa ne fie teama sa avem contact cu soarele pentru ca imbatranim sau facem cancer de piele, de exemplu n-am auzit de un singur caz de cancer de piele in cercul meu de oameni, mai ales sa fie cauzat de soare si vorbesc de oameni care efectiv stau pana se prajesc in soare, sau macar de o insolatie, nema asa ceva.

| Kalon a răspuns:

Consider ca acele creme ar trebui folosite doar in cazuri extreme si nu cand e putin soare, imediat sa apelam la ele. De ce ce spun asta? Deoarece ingredientele sale sunt cam periculoase si sunt absorbite de piele precum un burete. Nu exista creme organice si anorganice deoarece toate au in componenta oxid, fie de zinc fie de ce mai e, care sunt toxice si produc radicali liberi in organism. Razele solare sunt radicali liberi in sine(cele de intensitate maxima), asadar cremele astea in cantitati mari, iti dau cu o mana si iti iau cu doua.Tu blochezi radicalii liberi prin aceste creme insa ele odata absorbite dubleaza numarul radicalilor liberi stopati. Toate studiile pro aceste creme sunt doar o propaganda pentru a se vinde, in principiu 80 la suta dintre creme nici macar nu blocheaza cum trebuie si pentru a avea rezultate cat de cat, trebuie aplicate din ora in ora.Si cel mai important, exista unele raze de tip infrarosu, care nu pot fi blocate de nicio crema.In general soarele in exces poate distruge colagenul, insa tu daca consumi alimente care contribuie la crearea si refacerea lui, esti mult mai protejat decat daca te dai cu o crema cu ingrediente toxice

| oglindasultanului a răspuns:

Eu deloc, dar este recomandat daca stai mult in soare sa-ti protejezi pielea, mai ales la orele "periculoase" de vara.