| AdaIoana18 a întrebat:

Vreau sa imi intind parul dar nu prea stiu cum sa il intind mentionez ca aceasta ar fi prima data cand il intind solutia de intins de unde as putea sa o cumpar? va rog mult ajutati-ma la cele mai bune sfaturi dau fundita promit!

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

- Suvita pe care o intinzi trebuie sa fie bine pieptanata, sa nu fie incalcita;
- Cand iti intinzi parul sa fie uscat bine, daca il intinzi cand e ud se va arde, si nu e prea indicat;
- Dupa ce ti-ai intins parul foloseste fixativ pentru. a ramane drept pentru. ceva timp.

| Ionutzsa a răspuns:

Pai o prima regula ar fi sa incepi cu parul de dedesubt si nu cu cel de deasuprawinking.
Ti`l prinzi cu un elastic pe cel de deasupra, apoi iei cate o suvita si o intinzi. Dupa mai lasi cateva suvite din elastic afara si le indrepti si tot asabatting eyelashes
Solutii de "intins " nu exista. [Daca ar fi, n-am mai folosi placa laughing]
exista doar solutii pentru intins, uleiuri tongue [ Eu iti recomand sa-ti iei de la Kallos, sunt ft bune si ieftine:]

:*

| onemaninsane a răspuns:

Fumeaza un cui si o sa ai o freza rasta!

| tcdaniela a răspuns:

Incearca la farmacii... avon sau chiar la salone...sa gasesti solutia d intins

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal ai putea cu placa de antins parul si cu un pic de ficxativ

| madalina_8123 a răspuns:

Am si eu parul cret ca tine si cand eram mai mica visam mereu sa am parul drept si l-am indreptat de cateva ori (vreo 4). Toti prietenii, cu cateva exceptii, mi-au spus ca imi sta mai bine cu parul cret si nu drept. Stiu ca degeaba iti spun ca nu trebuie sa-ti indrepti parul pentru ca ti-l strici (firul de par cret are o structura mai firava, se degradeaza mult mai usor) si e posibil nici sa nu-ti stea bine, insa te vei convinge singura ca am dreptate. Sunt putine persoane care au parul cret natural si o multime care si-ar dori sa-l aiba asa. Ca sa-ti placa parul tau trebuie sa inveti sa-l ingrijesti. Mie mi-au trebuit cativa ani buni sa invat cum sa-l aranjez. Uite cateva sfaturi:
- 1. spala parul cu sampon (oricare, numai nu sampoane puternice), si apoi clateste-l cu balsam. Balsamul nu se aplica la radacina, ci doar pe varfuri.
- 2. pui un prospo apoi pe cap si il lasi cateva minute (cam 5) sa absoarba apa din par. Nu-l stergi prin frecare pentru. ca se rupe si se incalceste.
- 3. pulverizezi pe parul umed balsamul fara clatire Gliss de la Schwarzkopf (oricare din ele - il alegi pe cel care ti s epotriveste). Apesi cam de 10 ori - pana simti ca poti trece usor mana prin par, fara sa-l piepteni daca ai parul des si foarte cret
- 4. aplici apoi ori ceara de par de la Taft (NU IN CANTITATI MARI, ci cam cat o maslina - ca sa o aplici mai usor, o poti intinde intai pe palme, opoi o pui in par si nu la radacina pentru ca altfel parul va parea foarte gras) sau folosesti tot de la Taft 10-carat-shine creme-gel care se aplica la fel ca ceara. Acesta din urma are avantajul ca prin umezire iti poti aranja parul in zilele urmatoare fara sa mai pui multa crema in el.
- 5. preferabil este sa lasi apoi parul sa se usuce singur, si nu cu foenul.
- 6. un alt sfat ar fi sa tunzi parul in scari si nu la rotund pentru. ca se aseaza mult mai bine si iti defineste mai bine buclele. Pote fi si filat ca sa-ti mai ia din volum.
Sper ca ti-am fost de folos!

| deia_9483 a răspuns:

Eu mi-am facut tratamentul la salon am dat 200 de lei (am parul pana la umeri ) si imi sta drept de 7 luni big grin. Singura conditie este sa nu fi vopsita blonda sau sa ai suvite blonde pentru ca se strica daca vrei mai multe detalii contacteaza-ma pe privat happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si iti mai spun o chestie care trebuie aplicata cu foarte mare grija 1:pui o foaie de hartie pe ambele parti ale parului si pui fieru de calcat in priza
2:indicat sa iei numa o suvita pe sub foaie ca sa nu til arzi ca te nenoroacest astfel
3:apoi pui fierul de calcat pe foaie si il dai de sus in jos si iti sta parul 2 3 zile drept
Aper sa iti fie de folos ca si eu am parul ondulat si firav si am facut cum ti-am zis si a mers asa se intindea parul cand nu exista placa happy si ai foarte multa grija poti sa te nenorocesti cu asat:*:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, sti ce zic eu, ca ar fi mult mai bine ca atunci cand vrei sa te usuci cu feonul dupa ce faci baie ia un pieptan si pieaptanate su usucate cu feonul in acelasi timp decat sa il intinzi cu placa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cat de intins vrei sa-l ai.
Poti sa-l intinzi foarte bine cu o perie rotunda si cu uscatorul. Se spala parul, se aplica un balsam ca de obicei. Dupa ce il infasori intr-un prosop pentru a absorbi excesul de apa, il usuci cu uscatorul si mana pana e 80% uscat. Apoi cu ajutorul unui elastic sau a unor cleme, agrafe il imparti in sectiuni. Se incepe din spate, lasi o sectiune de par acolo, iar restul il prinzi ca sa nu te incurce. Se ia cate o suvita si se usuca cu peria si uscatorul, in sensul cresterii firului de par adica de la radacina la varfuri. Rotesti peria usor de-a lungul suvitei pana cand parul e suficient de bine intins. Se repeta operatiunea pentru tot parul. Ultima data se aranjeaza bretonul, parul din fata. Daca nu ai parul foarte cret ci doar usor ondulat aceasta metoda da rezultate fara bune si nu agreseaza parul asa cum face placa (e important ca periile sa fie de calitate, cu capat de ceramica de preferat, fiindca parul aluneca mai usor si nu se electrizeaza).
Daca insa vrei ca parul sa fie perfect intins dupa ce l-ai intins cu peria si l-ai uscat foarte bine il poti intinde cu placa de intins, tot asa incepand cu parul din spate si luand suvita cu suvita.
O solutie de intins, sau mai bine spus niste balsamuri care se aplica pe par si nu se mai clatesc pot fi aplicate inainte de aceste operatiuni... dar singure fara perie si uscator nu fac minuni.
Aceste balsamuri, creme, sprayuri protectoare care ajuta la "intinderea" parului le poti gasi in supermarketuri... sau ti le poti procura de la un salon de coafura.
Mult spor si rabdare la crearea noului look. happy

Răspuns utilizator avertizat
| adrianaioanated a răspuns:

Vezi aici http://ofashion.cabanova.com/indreapta-parul-usor.html
O sa fi multumita

Sper sa te ajute