| Alexandru390 a întrebat:

1.Dacă vreau să mă fac medic chirurg contează ce profil am ales în liceu? Că am înțeles că abia la facultate înveți ceea ce îți trebuie să devii chirurg. Chair dacă nu a făcut în liceu științe ale naturii. Este adevărat?

2. Ce scoli trebuie să parcurg?
Deci liceul, facultatea și trebuie si master sau doar rezidențiatul? Sau chiar ambele? Chiar nu știu.Și da... Trebuie știuta și chimia. Doar că la chimie sunt cam așa o fantoma. Fără habar despre ea.Bine,stiu ceva chimie, nu sunt chiar așa in ceață. Dar nu am toate cunoștințele. Și cred că la liceu se face chimia aia botanică sau nu știu cum se numea.Aia care tine de corpul uman. Ori chimia organica.Nu știu. Și cred că e alta treaba decât chimia din gimnaziu.
Vă rog mult să îmi răspundeți dacă știți. Mulțumesc!

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident, biologia e elementară în medicină.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu conteaza neaparat profilul liceului dar este cel mai bine sa il faci pe profil de stiinte ale naturii, te va ajuta la admitere si putin in facultate.
2. Dupa liceu trebuie sa urmezi o facultate de medicina cu diploma de licenta si apoi rezidentiatul in chirurgie.

| Violleta2022 a răspuns:

1. Poti face ce profil doresti, cu conditia sa studiezi acasa biologie, anatomie si chimie, fiindca ai nevoie de ele pentru examenul de admitere la facultate.
2. Facultatea de medicina este de 6 ani si 4 ani de rezidentiat.
Chimia trebuie sa o visezi cu ochii inchisi, fiindca este materie de baza la facultatea de medicina si trebuie studiata inca de la gimnaziu, ca sa intelegi reactiile chimice cele mai simple, sa inveti tabelul lui mendeleev, apoi sa inveti chimia organica din clasa a 10-a si a 11-a si anatomia din a 11-a.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

1. Da si nu. Adica evident ca in facultate inveti cam ce iti trebuie pentru aceast domeniu, ca asa iesea lumea direct din liceu medici laughing. In liceu se invata... hai sa zicem lucrurile elementare. In teorie, nu conteaza ce profil ai ales la liceu, poti sa faci si filologie, daca tu inveti pentru admitere la medicina si intri la o facultate in acest domeniu, aia este, felicitari. Chestia cu profilul ajuta mai mult pentru stabilirea anumitor baze, adica sa iti fie mai usor, ai nevoie de un profesor care sa te invete anumite lucruri, nu poti invata doar asa mecanic. De asta mult aleg stiinte ale naturii in liceu.

2. Pai facultatea de medicina, dupa prin ultimii ani parca (desi invit persoanele care sunt sau au terminat aceasta facultate sa zica), care posibil sa mai imparta din materii si cu alte sectii, se alege o specializare, pentru ca ce a fost pana atunci a fost elementar (un elementar ca la liceu, dar de 100 de ori mai greu), daca alege ceva chirurgical sau nonchirurgical pentru a se pregati de rezitentiat. Si abia dupa poti sa zici ca ai putea sa lucrezi in acest domeniu asa cum doresti.

| WhiteLife a răspuns:

Nu conteaza profilul, numi ca daca nu e real va trebui sa inveti pentru admitere altceva decat ce ai invatat pentru BAC, dar daca iti dai silinta se poate (iar la BAC ai nevoie de nota de trecere). De chimie ai nevoie pentru admitere, iar cu acele notiuni vei face fata pe tot parcursul facultatii. Nu e cine stie ce bau-bau, nu va pun sa faceti experimente complicate sau reactii de pagini intregi. Materia se axeaza mai mult pe partea practica, pe interpretarile rezultatelor si multa, multa teorie. Stiu studenti la medicina fara pic de habar de chimie si s-au descurcat. La unele facultati poti alege daca vrei sa dai admiterea doar din bio. Chimia organica se cere de obicei. Dupa ce termini cei 6 ani de facultate, dai un examen impreuna cu toti colegii medicinisti din tara; in functie de nota pe care o iei iti alegi specializarea la rezidentiat (cei cu notele cele mai mari isi aleg primii specializarea si orasul, asa ca daca e o nota mica s-ar putea sa fii nevoit sa faci o specializare mai putin importanta, sau sa pleci departe de casa, de-asta e un examen greu si important). Anatomia si organica sunt baza, dar nu te stresa. Fa rost de bibliografie, invat-o, fa rost de cartea de grile, parcurge-le si nu vei avea probleme. Dupa ce vei ajunge in facultate si vei vedea cum stau lucrurile acolo vei avea timp sa te gandesti si la rezidentiat.

| Alexandru390 explică (pentru DoarBogdan):

Este adevărat că după ce termin rezidențiatul, trebuie să fiu ceva gen mâna a 2 a a unui alt chirurg câțiva ani, și după pot face eu operații? Sau direct cum am terminat rezidențiatul pot să fac operații

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Alexandru390):

Dupa ce termini rezidentiatul... gata, esti liber. Dar parca iti trebuia un numar de operatii in timpul rezidentiatului, atunci invata chirurgul practic sa opereze. Dupa, nu trebuie sa mai stea pe langa cineva neaparat.

| Eireann a răspuns:

1.Nu conteaza ce la profil ai facut liceul.
2. 6 ani de facultate si apoi rezidentiatul. Nu este necesar master si poti sa intrii dupa facultate direct la doctorat daca vrei o cariera universitara. Ai nevoie in primul rand de chimie organica si niste notiuni elementare de biochimie (aia care tine de corpul uman dar nu numai). Chimia nu numai ca e necesara la admiterea dar - desi pare greu de crezut- daca intelegi cat de cat o sa iti faca viata mult mai usoara in facultate si dupa.

| Alexandru390 explică (pentru DoarBogdan):

Ok. Ms

| Alexandru390 explică (pentru Eireann):

Mulțumesc

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Alexandru390):

Sper ca te-am ajutat, cat de cat.

Indiferent de ce o sa faci sau o sa urmezi, eu iti doresc mult succes si zile frumoase in continuare! ^_^

| zilog a răspuns:

Bine bine si eu sunt asistent medical care mi-am bagat piciorul in ea de meserie si m-am dus sa fac facutate de roboti industriali

pentru că daca omor un utilaj ce o sa imi faca o sa platesc piesa senzorul motorasul butonul led-ul tranzistorul procesorul placa de am stricat
dar daca fac vreo greseala si sparg venea la un pacient o sa il visez ani de zile

si asa s-a intamplat in perioada in care eram la practica am spart vena la un pacient

si ma gandeam sa ma sinucid pentru prostia care am facut-o

asa ca inainte sa te faci chirurg desfa si tu un iepure o gaina scoatei organele

daca iti e scarba si te ia cu lesin si iti vine rau cand vezi carne cruda si sange

atunci inseamna ca nu este de tine

incepe prin a taia capul la o gaina cu mana ta

desfa o pisica ca sa vezi daca ai sange rece in tine
desfa un câine drăgălaș să vezi dacă ai putea opera un copil

| Eireann a răspuns (pentru zilog):

Deci in opinia ta ca sa fii chirurg trebuie sa ai tendinte de psihopat? Intelegi ca a omora animale nu e o pregatire necesara pentru un medic dar indispensabila pentru un criminal in serie?

| Alexandru390 explică (pentru zilog):

Câte găini și porci am tăiat la viața mea :-). Când văd sânge nu am nicio problemă. Sau când văd organe, mațe, etc. Mă comport ca și cum le-am văzut toată viața. Când eram la țară tăiam și capul la găină...deci. :-))
Vă dați seama de ce sunt în stare. :-))

| Nirvanaaa a răspuns:

1.Nu, nu conteaza profilul. Și de la filologie poți intra la medicina. Conteaza cât de mult stii la examenul de admitere.
2. Universitatea de medicina și farmacie și după rezidențiatul. Aplici pentru mai multe specializări și dacă ai nota potrivită la examenul de rezidențiat intri la chirurgie.
Examenul de admitere se poate da și la fizica dacă nu stii chimie organica. Unele facultăți au aceasta posibilitate. La altele ( UMf Targu Mureș, Oradea) poți da doar biologia de clasa a unsprezecea fără a da și a doua proba. La altele ai posibilitate de a alege fizica sau chimie in funcție de preferințe. In facultate vei avea parte și de fizica și de chimie pentru ca vei face biofizica și biochimie, însă profesorii te vor lua de la 0.
Mult succes!