| Abracadabra22222 a întrebat:

Ajung sa fac ceva cu viata mea? Sunt stundent la Biologie anul 1 si dupa licenta vreau sa fac master in Biologie Medicala si fac in paralel postliceala de asistenti medicali anul 2, am terminat cursul de prim ajutor la Smurd si fac voluntariat. Ma cam preocupa viitorul meu si vreau sa stiu daca e ok ceea ce fac acum. Sunt baiat si am 21 de ani, as vrea sa am un viitor decent si nu stiu daca ceea ce fac este bine, adica incerc sa invat foarte multe pe domeniul medical si sa termin ce am inceput dar nu imi place ca nu am garantia ca dupa ce termin o sa fie ceva cu viata mea, mereu ma gandesc la asta si nu stiu ce sa mai fac, nu stiu daca e bine ceea ce fac. Ideea e ca mi-ar placea sa am o garantie, ar nu am si de asta va intreb pe voi, oamenii cu experienta de viata si in domeniul muncii. E bine ceea ce incerc sa fac sau sa incerc altceva. Va multumec

Răspuns Câştigător
| FreddieM a răspuns:

Draga studentule, mergi tare pe drumul asta si nu te abate. Invata tot ce se poate ca nu o dai rau. Odata am afirmat ca disapora e salvarea natiunii, dar nu m-am referit la aspecte de natura financiara, ci la mentalitate. Doar cine sta afara vede si traieste pe viu enormele diferente, greu se mai intoarce in tara lui socialista. Inca ne apasa povara comunismului prin educatia bolsevica care se perpetueaza de la mosii nostri incoace. Dragilor, nu avem scapare. Avem nevoie de o completa schimbare de mentalitate. Vestul plange dupa specialisti de toate tipurile ii asteapta cu bratele deschise. In occident, un tip ca tine nici nu si-ar pune vreodata problema asta, de-abia asteapta angajatorii sa-l inhate. Cunosc personal un caz, o tipa studenta la economie la un an prima sa termine I s-a oferit post la o companie in domeniul financiar. In concluzie nu te lasa, ai incredere in fortele tale ca vei reusi. Mult succes

5 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Sigur, iti dam o garantie dupa care Trump da cu mingea de fotbal si porneste razboi termonuclear global
sau Putin se satura si invadeaza Estul Europei
sau moare padurea din Amazon si ne sufocam toti
sau vin zombii si o sa mor de fericire urland: "V-AM SPUS EU CA E POSIBIL SA APARA ZOMBII" big grinbig grinbig grinbig grin
etc.

in viata NU AI *NICI O GARANTIE*, poti sa muncesti toata viata si la sfarsit soarta sa iti dea un picior in... bijuteriile de familie si nu te mai scoli de jos!

| Abracadabra22222 explică (pentru Bizon95):

Gen vreau sa stiu daca e ok ce fac eu in clipa asta, as putea sa am un viitor decent din asta?

| armiaso a răspuns (pentru Abracadabra22222):

Daca ai atractie pentru domeniul medical, de ce nu te gandesti la medicina generala sau medic veterinar, in principiu, ce faci tu acum e in regula, dar poti mai mult, nu te mai stresa de viitor, fa ce iti place.

| InstructorDeIubire a răspuns:

In domeniu sanatații se castiga foarte bine si daca iti place ceea ce faci ai un viitor asigurat. Mama mea lucreaza ca asistenta medicala la psihiatrie si are salariul undeva la 9000 de lei din care ia 5400,, în mână".

| iamprettybored a răspuns:

Dacă esti fericit și iubesti ce faci și muncesti să devii bun la ce iti place, te asigur că iti gasesti de lucru. Nu dispera. Nu o să ramai pe drumuri.