| Whaity a întrebat:

Am 11 ani si de la 8 a-mi îmi place psihologia in acest moment îmi ajut toți colegi din școala si am pe istagram un cont cu care vorbesc prin mesagerie cu oameni sa îi ajut dar tatăl meu nu e de-acord cu psihologia mea si îmi pune bile negre AJUTOR

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Daca iti place psihologia ai putea sa o aplici si vorbind (comunicind) cu tatal tau. Ca sa afli ce nu ii convine la tine.
Ce conteaza ca ti-a pus bile negre? Cine te critica inseamna ca te se si apreciaza. Tot pshologia te va ajuta sa inveti sa te controlezi, sa nu te pierzi cu firea (ca atunci esti... pierdut) sa nu te bosumfli, sa fii pragmatic.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ar putea un copil de 11 ani sa ajute pe cinevahee hee))...le-ai spus si varsta ta celor care iti cer sfaturi?

| Yaesmin a răspuns:

Tatal tau nu este de acord pentru ca esti doar un copil de 11 ani.Asteapta sa mai cresti.Presupun ca esti in clasa a 5-a.Eu nu cred ca un adolescent ar cere ajutorul unul pusti de 11 ani.Cel putin eu n-as face-o.

| Violleta2022 a răspuns:

La 11 ani ar trebui sa inveti sa scrii corect, sa citesti cat mai mult ca sa-ti dezvolti cultura si inteligenta si daca esti tentata de psihologie, o poti invata la facultate!
Pana una alta, stai rau la scris si exprimat in limba romana. Cat priveste psihologia si conversatiile cu oamenii, nici macar nu stii ce inseamna asta, de aceea tatal tau incerac asa te tina departe de un lucru pe care nu-l intelegi si pe care nu ti se permite sa-l practici.
Trebuie sa intelegi, inca este un copilas la 11 ani, asculta-ti parintii ca nu-ti vor raul si invata pe rupte, ca sa ajungi la facultatea unde eiti doresti.

| alessia5158 a răspuns:

Studii in specialitate, ioc!
Experienta de viata, ioc!
Gramatica limbii romane, ioc!

Cu atatia "ioc"( deloc ) meriti, pe buna dreptate, bilele negre acordate de tatal tau!

| ALGator a răspuns (pentru alessia5158):

Pasiunea, in forma incipienta chiar manifestindu-se cu stingacie, cu primitivism, este unul din cele mai puternice motoare pe care le avem. Cei care au norocul sa fie impinsi de o pasiune, chiar ca obsesie, in cursul maturizarii lor itilnesc obstacole pe care pasiunea ii ajuta sa le invinga si ies la suprafata. Ceilalti?
Ce incurajari dam unui copil?
Daca nu-i place cartea, "Pune-te cu burta pe carte". Daca e pasionat de un domeniu,, Asta nu e pentru tine. Asteapta sa te faci mare...".

Psihologia (bazele, idei care stau la baza ei, aplicatii interesante) o poti invata si la 5 ani, mai ales daca ai un mentor. De ce sa astepti pana la facultate. Exista oameni care au studiat ingineria dar citesc si psihologie. Nu trebuie sa inveti totul la facultate.
Experienta de viata cum ti-o dobindesti? Asteptind si nefacind nimic?

http://www.eusunt.ro/carte-Cursul-de-gandire-al-lui-Edward-de-Bono~1495/

Alain de Botton
Munca, intre agonie si extaz, 2009

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Dar e e psihologia asta? Mai pe larg explica-mi ca sa inteleg.

| ALGator a răspuns:

Pentru fiecare persoana pe care o ajuti (nu ai explicat cum) trebuie sa citesti 30 de minute despre psihologie.
Ai auzit de experimentul lui Libet? Cauta pe internet (google) sau direct pe wikipedia. Daca nu gasesti articole in româneste citeste-le in engleza.
Esti la varsta la care trebuie sa transpiri, sa citesti pana "te doare" (ca la antrenamentele de fotbal) pentru pasiunea. Si, cum ti-au raspuns ceilalti, limba (romana) tine tot de psihologie. Ocupa-te si de ea.