| MyraGabrielle a întrebat:

Am 13 ani si sunt artist plastic,pe viitor am de gand sa ma duc la Cambridge University (Anglia) pe sectia de design,dati-mi niste idei cum as putea deveni cunoscuta
gen expozitii, etc
Ps: cine are raspunsul cel mai complex primeste funda
Multumesc

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Web, Web, Web...

| MMihai a răspuns:

Am 13 ani si mă cred artist plastic, pe viitor am de gând sa ma duc la Cambridge University (Anglia) pe secția de design, dați-mi niște idei cum as putea deveni cunoscuta

gen expoziții, etc

== designer
http://ro.wikipedia.org/wiki/Designer
Un designer este o persoană care proiectează. Mai formal, designerul este un agent care "specifică proprietățile structurale ale unui obiect de proiectare". În practică, orice persoană care creează obiecte tangibile sau intangibile, cum ar fi produsele de larg consum, procese, legi, jocuri și grafică, este denumit ca designer. Într-o maniera mai clasică, principalele domenii de proiectare sunt doar pictura, sculptura și arhitectura, care sunt văzute ca arte majore. Designul vestimentar, de mobilier și alte artefacte comune au rămas în mare parte ceva legat de tradițional sau artizani specializați în a le face manual.
Design professions
Tipurile diferite de designeri includ:
Design interior
Design peizagistic
Design Urban
Design de mobilier
Design graphic
Design Industrial
Design de interacțiune
Design pedagogic
Design de ambalare
Web design
Design vestimentar
Design de bijuterii
Game design
Design de lumini
Artist-tehnolog
Sound design
Arhitectură ca întreg
Inginerie ca întreg
Disignerii au treabă cu ambalajele&cu grafica de ambalaje, cu mobilierul, cu țoalele=îmbrăcămintea==și nu au nici o treabă cu domeniul artelor plastice, eventual se apropie cu diverse zone de arhitectură de interior și peisagistică.
Artă plastică înseamnă : pictură, pictură murală, grafică, sculptură, etc. dar nu design, care este un alt ceva și nu este artă, ci un fel de sclav al comercialului.
Eu cunosc un designer, care are în jur de 43-44 de ani, și care se numește Bogdan Dumitrache și dacă o să accepte să vorbească cu tine, poate te voi pune în legătură cu el.
El te poate lămurii mai bine, că este de meserie designer.

| MyraGabrielle explică (pentru MMihai):

1: la liceul la care invat eu (tonitza) sunt diferite sectii :
arhitectura care include si designul interior, vestimentar si de obiect
plastica la care include : picture, sculptura, modelaj(din clasa a 10 nu se mai face deloc matematica )
sculptura include: sculptura modernista
in concluzie ma refeream la design interior si vestimentar...
alte sugestii?
cunoscut insemnand : coco chanel, Christian dior, Armani, zara.