| MeritaSaMaiFiuAsa a întrebat:

Am 14 ani și doresc o carieră militară, dar am probleme cu ochii. Am dioptriile mari (-3, 5 la ambii ochi). Am note doar de 10(de când ma știu), fac 20 de flotări corecte fără pauză și parcurg 1000 m în 3, 40 minute. Voi trece măcar de examenul medical cu asemenea probleme de vedere? Doresc un răspuns clar, direct cu argumente concrete. Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| adv a răspuns:

Ai dioptrii prea mari. Maximul este de -2.5
Am vrut si eu sa merg la liceul militar, dar parerea mea e ca nu se merita. Poti face un liceu teoretic apoi sa mergi la academie.

4 răspunsuri:
| BogdanFRD a răspuns:

La examenul medical te pune sa spui literele de pe un panou de la o anume distanta cu un ochi inchis. Cele de pe ultimul rand sunt mici, dar cineva sanatos la ochi trebuie sa le vada.Nu stiu in ce consta problema ta la ochi, dar ca sa fii declarat apt medical, conteaza si vederea.

| 1Hekate1 a răspuns (pentru adv):

Buna.pot sa te intreb si eu ceva? Eu am dioptria 0, 5 la unu si 1 la celalalt.dar am ambiopie..Ma declara inapt, ai idee?

| BogdanFRD a răspuns (pentru 1Hekate1):

Unul dintre criterii sa intri la armata este sa fii apt medical.
Examenul medical se face la spitalul militar.Cum spuneam, la ochi te testeaza sa vada daca ai probleme cu vederea.Cum am spus si mai sus te pune sa spui litere de pe un panou de la distanta cu un ochi singur, apoi cu celalalt. Daca nu vezi literele, inclusiv cele de pe ultimul rand care sunt destul de mici vei pica testul medical si nu vei fi declarat apt.

| lonewulf a răspuns:

Lentile de contact.Cred ca poti sa-i pacalesti si la testul medical, daca chiar vor -2.5. Nu sunt scumpe. Cam 100-150 de lei Coooper Vision (super bune), 3 perechi. Le ti minim 1 an si poti dormi si cu ele.