| rock2191 a întrebat:

Am 14 ani, sunt la liceu pe un profil ales pentru a scapa de mate, si nu stiu ce voi face dupa terminarea liceului. Inca de mic am invatat pe partea de programare si nu am facut decat sa-mi pierd vremea. Prima data am invatat pe partea de web HTML, CSS si PHP, apoi am trecut la jocuri cu Java si C++...
Si acum nu stiu ce voi face cu toate astea.
Nu sunt expert in java si c++, insa la web stau mai bine.Am citit multe de articole despre ce as putea face, insa nu am facut decat sa-mi provoc dureri de cap.
Acum va intreb pe voibig grin
Ce pot face cu ce stiu?
Ce vreau?
-Pai sa muncesc de acasa si, daca se poate, freelancer.
-Sa fiu bine platit
-Daca se poate sa fie legat de web

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In vacanta de vara, recuperezi matematica, dai diferenta si te transferi la mate-info---un salariu de programator te motiveaza chiar si in Ro.
Ca freelancer, te vor concura asiaticii care fac mult pentru foarte putin!

| rock2191 explică (pentru alessia5158):

Am incercat sa recuperez si inteleg totul si dupa cateva zile uit ce am invatat.....La mate am invatat mereu ca papagalu fara sa inteleg nimic si asta e problema.

| alessia5158 a răspuns (pentru rock2191):

Tot raul ti se trage din lipsa de motivatie. Nimic nu-i greu daca mintea "stie" ca poate!
Daca ii spui mintii ca "trebuie", ea se va opune. Daca-i spui "poti", ea va face.

Tine minte citatul: "Iar atunci cand iti doresti ceva, intreg Universul conspira ca sa te ajute sa-l obtii"->Paulo Coelho in "Alchimistul", carte de dezvoltare personala, pe care ti-o recomand.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa iti spun cum stau lucrurile.

1. in primul rand ai nevoie de matematica in programare, poate nu iti dai seama acum, dar iti vei da seama cand vei lucra zi de zi

2. ai mare nevoie de un profil mate info la liceu, te ajuta mult si acolo se pun bazele programarii, baze pe care le vei dezvolta la o facultate de profil si pe cont propriu.

3. nu stiu cum ai trecut la jocuri in Java si C++ fara sa ai ceva experienta cu programare, presupun ca ai facut o varza prin cunostintele tale. lasa jocurile pentru cand ai sa ai ceva experienta im programare.

4. ca e programare web sau nu tu trebuie sa ai bazele, e mai putin importanta limbaj pentru ca un programator bun nu se incurca in sintaxa unui limbaj.

5.ca si freelancer iti recomand sa te apuci cand stii cu ce se mananca programarea, adica dupa macar 1-2 ani intro firma. sa inveti ce vrea clientul, cum sa negociezi cu el, la ce sa te astepti samd. oricum treaba cu freelancer merge cativa ani, la un moment dat ti se acreste sa lucrezi singur de acasa.

6, in ceea ce priveste banii depinde doar de tine. it se plateste bine, dar conteaza si cat de bun esti

| rock2191 explică (pentru suntserios):

1.matematica iti trebuie multa doar cand esti la liceu pentru ca acolo se cere
2. daca vreau sa fiu freelancer nu-mi trebuie neaparat o diploma
3.am invatat, am pus in practica si am reusit cat de cat
4.am bazele doar nu crezi ca m-am apucat sa invat php css si html si gata stiu programare
5.am "lucrat" ca freelancer....adica am terminat o comanda pentru un client si cred ca ma descurc. am facut asta cu ajutorul unui prieten care el e freelancer si am facut eu treaba in locul lui si a fost multumit

| HappyM3 a răspuns:

Sa iti spun cum stau lucrurile.

1. in primul rand ai nevoie de matematica in programare, poate nu iti dai seama acum, dar iti vei da seama cand vei lucra zi de zi

2. ai mare nevoie de un profil mate info la liceu, te ajuta mult si acolo se pun bazele programarii, baze pe care le vei dezvolta la o facultate de profil si pe cont propriu.

3. nu stiu cum ai trecut la jocuri in Java si C++ fara sa ai ceva experienta cu programare, presupun ca ai facut o varza prin cunostintele tale. lasa jocurile pentru cand ai sa ai ceva experienta im programare.

4. ca e programare web sau nu tu trebuie sa ai bazele, e mai putin importanta limbaj pentru ca un programator bun nu se incurca in sintaxa unui limbaj.

5.ca si freelancer iti recomand sa te apuci cand stii cu ce se mananca programarea, adica dupa macar 1-2 ani intro firma. sa inveti ce vrea clientul, cum sa negociezi cu el, la ce sa te astepti samd. oricum treaba cu freelancer merge cativa ani, la un moment dat ti se acreste sa lucrezi singur de acasa.

6, in ceea ce priveste banii depinde doar de tine. it se plateste bine, dar conteaza si cat de bun esti

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru rock2191):

Nu iti trebuie nicaieri diploma in programare, dar orice ai spune facultatea iti ofera niste directii pe care singur nu poti fi mereu sigur ca le vei urma.

un proiect nu inseamna ca esti freelancer

nici nu ai idee cata matematica implica programarea. poate nu in partea de web, dar la programarea unui joc, la prelucrarea de imagini, la prelucrarea de sunet, la algoritmi complexi se foloseste matematica de nici un iti inchipui.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Programare fara matematica nu exista.

Răspuns utilizator avertizat