| Alexia9900 a întrebat:

Am 17 ani, sunt clasa a 11 a și vara asta am tot stat sa mă gândesc ce voi face pe viitor. Inițial m-am gândit să dau la o facultate de bio și să mă angajez într un lab de analize, după mi am amintit cum în clasa a 9 a si a 10 a am mai făcut site uri pentru ora de tic, și am realizat ca poate pot merge și pe ramura asta și sa mă duc pe web design. Insa nu știu și nu înțeleg exact ce facultate ar trebui sa urmez pentru a reuși asta. Am tot căutat și tot ce pot găsi sunt cursuri. Există șanse să găsesc vreo facultate potrivită pentru asta și în altă țară?(chiar mi ar plăcea mai mult să studiez în străinătate, însă ideea asta nu este bună și pentru biologie deoarece mi se pare complicat să învăț termenii iar în eng)

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"sa mă duc pe web design... găsesc vreo facultate potrivită pentru asta și în altă țară?"

e plin de ele, doar să ajungi acolo. Cu bursă

| Alexia9900 explică (pentru sierra1):

Da dar nu știu pe ce domeniu să mă duc exact.

| stefanst2312 a răspuns:

Cam orice facultate din zona it poti facehappy. Chiar si cursuri eventual. Am avut prieteni care au facut informatica economica (din cadrul facultatilor de economie) iar acum lucreaza in web design. Dupa ei, specializarea asta li s-a parut "usoara" si cu avantajul ca poti gasi loc de munca si pe domeniul economic.

| MountainRiver a răspuns:

Păi, în primul rând, uită tot ce ai crede că vrei acum. Ia o foaie de hârtie și scrie-ți acolo toate + urile și - urile. Scrie-ți toate dorințele, năzuințele și hobby-urile notabile în care chiar ai făcut ceva.
După asta scrie toate facultățile la care vrei să mergi sau si vrea să mergi. Caută ce se face la fiecare și la care crezi că se intră cel mai greu sau ar exista 1, 2 materii la care ție una chiar nu ți-ar plăcea să înveți sau ai crede că nu poți lua notă de trecere. Apoi alege o facultate la care poți termina sigur și la care ai termina rapid, fără mult efort sau complicații pentru tine. Una care să fii sigur că o termini sigur. Apoi restul le poți face pe parcurs în viață dacă ai vrea mai mult.
Însă inainte de a decide asta, eu te-aș sfătui ca pe baza a tot ce ai aflat despre tine, calități, defecte, pasiuni, înclinații, să faci o listă cu joburile sau domeniile către care ai crede tu că ești cea mai bună și nu musai ce-ți dorești tu. Adică dacă tu spui că spre exemplu te pricepi la pagini web și site-uri înseamnă că tu ai cumva înclinații către domeniile exacte și materiile exacte ( mai mult cum e matematica, informatica, geometria ) și ai niște calități de om poate mai axat pe muncile de detalii și analiză și mai puțin literatura și domeniile astea unde trebuie să dispui de empatie, răbdare și chiar oleacă de carismă și bună comunicare. Mai ales dacă spui că te vezi și într-un laborator, mai mult mă duce cu gândul la o persoană introvertă, ceva mai solitară și axată pe detalii decât o persoană axată pe creativitate și spontaneitate. Deci dacă e așa și zic bine ce zic, aceste 2 domenii de care spui tu, sunt tocmai bune pentru tine. Dar dacă totuși nu te regăsești în descrierea făcută de mine mai sus, ți-aș recomanda să te mai gândești nițeluș înainte să iei decizia să mergi pe drumul ăsta. Adică, de ce spun asta?! Pentru că dacă nu ai fi ce am spus eu mai sus și ai fi fix opusul, adică extrovertă, axată mai mult pe acțiune și nu pe detalii și amănunte, la fel ca și axată mai mult pe a comunica, vorbi și nu a tace și face. Nu prea te văd atunci fericită într-un job de IT sau laborator, unde vei fi un șoricel singuratic cu nasul în PC și coduri sau în eprubete și sânge sau materie de analizat, ci dacă ești din acestă a 2 a categorie, tu te vei usca la un job din ăla, deoarece tu te vei simți fericită doar când vei vorbi, doar când vei vedea oameni în jur ci nu PC-uri, coduri și eprubete sau tocmai te vei simți cu adevărat împlinită când vei fi funny, când vei aborda de empatie și carismă și vei ține un public în suspans sau ocupat cu persoana ta. Ce vreau să spun, e că în primul rând e super important să-ți stabilești categoria și felul tău de a fi și pe baza felului tău de a fi să ți alegi mai bine cariera, decât pe ce crezi tu că vrei acum sau pe ce se caută. Întradevăr, dacă ar fi să ți dau un sfat pragmatic, atunci aș spune clar IT-ul deoarece salariul de acolo nu se compară nici măcar cu cel al unui biolog într-un laborator. Până și un biolog bun câștigă mai puțin decât un IT-ist chiar și simpluț. Deoarece, astea-s salariile actuale pe piața muncii. Iar IT-ul este cel mai bănos, alături de medicină și drept. Dar repet, nu alege doar pragmatic dacă nu alegi și cât de cât să-ti placă ție, să simți că ți-ai găsit menirea și să te ajute și sufletește și nu doar financiar.