| LaviniuA a întrebat:

Am auzit ca IT e suprasaturat cu angajati.

Inseamna ca nu se mai castiga la fel de bine ca acu 10 ani?

O sa scada salariile pe viitor?

Zic de orasele cu plantatii mari, de genul Buc si Cluj.
Mersi

5 răspunsuri:
| MihaitzaItza a răspuns:

Se câștigă la fel de bine, doar că acum se fac angajările mai atent puțin și se caută oamenii cu experiență

| aaanamariaaa a răspuns:

La fel s-ar putea spune despre toate domeniile. Ca anual ies alți studenți de pe băncile facultății. Și la fel anual alții se pensionează sau își schimba job-ul, deci de găsit găsești locuri de munca, dar probabil nu atât de bine plătite pe cât se face tam-tam. Poate una sau doua persoane din 10, câștigă 7-8000lei(net), dar asta cu experienta și funcție, dar poate subt și care câștigă pana în 4000lei pana capata experiență so își poate negocia salariul. De exemplu un inginer IT la continental ia 15. 000lei net lunar(150milioane), da. Ani experiență, in jur de 10. Dar asta nu înseamnă că orice inginer va lua atât. Poate doar sa fii binecuvântat sa poți prinde un astfel de liceu de muncă. Și de supra saturata, din nou, nu este piața. Sau dacă este, este si de absolvenți de medicina de exemplu. Din 4000-5000 studenți, găsesc doar 500 posturi bune, restul trebuie sa se mulțumească cu salarii mici. Poate tu poți fi printr me cei mai binecuvântați, dacă îți place domeniul și o sa muncești cu pasiune, o sa găsești ceva de munca.

| gabicoo a răspuns:

De câștigat se câștigă aproape la fel. De angajat te angajează doar dacă ai minim 5-10 ani vechime în domeniu și realizări.

| RAY a răspuns:

Eu din ce am studiat nu prea se caută muncitori in IT, poți vedea și tu pe olx

| MistarGoGu a răspuns:

În IT se poate lucra ca independent! PFA sau Srl! Depinde ce anume! Consultanta, web design, programare! Tu centrezi, tu dai cu capul! Nu ai șefi dilimaci sa te toace la cap!