| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit de la parinti,bunici, verisori, matuse aceasta replica:Toti oamenii care canta manele sunt tigani! Si am dat o fuga pe internet si am vazut definitia manelei si pe cel care a compus prima manea
https://ro.wikipedia.org/wiki/Manele
Este adevarat? Toti cei care canta manele sunt tigani? Fara suparare.

11 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Nu chiar toți. Mai sunt și romani.

| alina2k18 a răspuns:

Asa si daca sunt tigani, ce?
laughing
Alta intrebarewinking

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Și ei sunt oameni dar de la îndepărtare

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Majoritatea, da, sunt tigani care asculta, dar cred ca trebuie sa le spui cocalari mai bine zis, ca mai sunt si romani care asculta.

| anonim_4396 explică (pentru Aasdfghj):

Români țiganizați chiar, din ce în ce mai mulți azi

| Aasdfghj a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, da. Chiar au inceput sa fie din ce in ce mai multi pentru ca au impresia ca e misto. rolling on the floor))))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut! Nici pe departe. Un gen muzical nu iti definește nici calitatile, nici obiceiurile si nici decum etnia. Fiecare om asculta muzica in funcție de ce ii place iar asta nu îl definește in niciun fel. Dacă tie iti place rock-ul asta nu înseamnă ca esti "nespălat" (cum zic unii) iar dacă iti plac manelele nu esti țigan. muzica nu te definește decât dacă vrei tu asta, si te definește doar la nivel emoțional si psihic, nu fizic. Sper ca am explicat corect.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie să ai cel puțin 4 clase să poți înțelege acest gen de muzică. Gradul de inteligență unor astfel de persoane este blocat undeva sub 30 IQ. Există alte genuri de muzică pe care te poți distra, nu neapărat "manele". Pe mine mă ia durerea de ficat când aud că vecinul de la etajul 3 pune manele la volum maxim din aia cu "du.jmanii mei", haoleoo și eu sa ii fac în ciudă pun techo la volum mai tare să se sature. Apoi dacă pun hardstyle îi cade lustra in cap cu tot cu tavan.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da tu te-ai ars la ochiu maro nu ești adevărat

| edit28 a răspuns:

"tigan" is a state of mindwinking

| Ungurasu76 a răspuns:

Genul muzical manele este cantat de tigani, pentru ca ei au "talent" in asa ceva. Dar e demonstrat stiintific ca daca lupti din greu, prin munca, poti sa i invingi?