| Mario1994 a întrebat:

Am descoperit ca frizeria nu imi place. Dar ce meserii merg in ziua de azi? Ma refer la cele de calificare. O zi faina. La multi ani de Sfantul Andrei. Va pup. ????

16 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Am descoperit ca frizeria nu imi place"

incearcă profesor universitar - în ziua de azi "merge"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice meserie merge, dacă o practici cu pasiune. Poți deveni chiar artist în ea și vei fi căutat(ă)!

| Mario1994 explică (pentru sierra1):

Nu încerc. Nu fi nesimtit.

| unvecin a răspuns:

Spune-ne mai întâi 2-3 lucruri care îți place să le faci.

| Mario1994 explică (pentru unvecin):

Hey. Imi place sa gatesc acasa, sa fotografiez diverse, natura, animalele. Astea sunt doua lucruri.

| Mario1994 explică (pentru anonim_4396):

Dar problema e ca eu nu stiu ce sa aleg. As face cu mult drag si pasiune.

Bula
| Bula a răspuns:

- Meseriile asociate domeniului de infrumusetare corporale: coafura, pedichiura, manichiura, masaj
- Meseriile asociate alimentatiei publice (cofetar, bucatar, chelner, barman)
- Meserii din invatamantul inferior: dadaca, educatoare, invatatoare
- etc.

Ideea este sa fie un domeniu care-ti place si te satisface profesional.
Oricare meserie incepe cu vremea de ucenicie, cand trabuie sa lucrezi mult si greu pentru a dovedi ca esti indicata pentru aceea meseriie. Vei face mai multa curatenie la locul de munca decat practica efectiva, dar totul trebuie invatat de la 0.
Cand primesti calificarea, deja trebuie sa stii sa te descurci singura la lucrarile mai simple si sa "furi" meserie de la colegii care sunt mai buni.
Abia dupa 10-15 ani de lucru efectiv vei ajunge sa cumulezi suficiente cunostinte si experienta pentru a putea lucra independent, sa ai proprii tai ucenici. Din acel moment incepi sa trec pe calea maiestriei, sa fii artist in meseria ta, sa fii un maistru cautat.

| sierra1 a răspuns (pentru Mario1994):

Incearcă vidanjor - ți se potrivește (vezi dex-ul ce inseamnă)

| sierra1 a răspuns:

Ințeleg că ai pus mâna pe dex și ți-ai căutat meseria vieții!

| sierra1 a răspuns:

Sucuze pentru întârziere - observ că fiind și analfabetă și vulgară plus vioentă în exprimare, ce ar fi să te califici exclusiv in ceea ce ți-am identificat ca fiind cea mai potrivită pentru tine (apreciat și de tine după ce te-au uitat in dex) - vidanjeria

| gothicbat a răspuns:

Orice meserie. Contează pasiunea și devotamentul tău.
Baftă!

| Mario1994 explică (pentru gothicbat):

Care e orice meserie? happy Enumera-le pentru mine, mie imi place sa gatesc, sa fotografiez diverse, cum ar fi natura sau animalele.

| gothicbat a răspuns (pentru Mario1994):

Dacă te pasionează gătitul, poți face un curs sau o facultate în acest domeniu. Îți poți transforma pasiunea în carieră, desigur, cu multă muncă, răbdare și devotament.
Așa ca fapt divers, din gătit se câștigă foarte bine, nu numai aici, ci și în străinătate.
Te poți și angaja între timp în domeniu ca să capeți experiență.

| Mario1994 explică (pentru gothicbat):

Dar fotograful?

| gothicbat a răspuns (pentru Mario1994):

Ca fotograf e mai greu, în România cel puțin nu prea ai succes decât rar.
Mai bine lași fotografia la nivel de hobby. Doar o părere personalăhappy

| unvecin a răspuns (pentru Mario1994):

Fă-te fotograf. Când ai comenzi lucrezi pentru clienți, când nu - lucrezi pentru proiecte personale, vinzi poze pe site-uri gen dreamstime și ții activ un blog de fotografie. Când acumulezi experiență poți să ții cursuri de fotografie, să scrii cărți, să faci tutoriale video. E o muncă pe care o faci în mare măsură pe cont propriu deci ai avantajul că te organizezi cum îți place. Spre exemplu, poți în același timp să ai și un vlog sau blog culinar. Dacă nu reușești să trăiești din asta, las-o pe un plan secundar pentru timpul liber și ia-ți un job din care să ai un salariu.