| anonim_4396 a întrebat:

Am fost admis la Facultatea din Stockholm (Suedia). As vrea sa ii intreb pe cei care locuiesc sau au locuit acolo cum e sa traiesti in Suedia? Cum este poporul suedez? Cam cat costa sa inchiriezi o garsoniera in Stockholm? Daca imi puteti da cateva sfaturi sau daca mai stiti ceva ce ar trebui sa aflu mi-as dori sa aflu ( m-ar ajuta foarte mult). Multumesc!

Răspuns Câştigător
| LaChatte a răspuns:

Pai, in suedia e tare fain. am fost cam un an acolo si sincera sa fiu garsonierele au preturi cam diferite fata de cele din Romania. adica un pic mai mari, mai ales in capitala. dar odata ce ai inchiriat garsoniera, nu regeti nimic! e lux curat...

suedezii sunt foarte prietenosi, desi au un chip asa de neexpresiv! nu-ti dai seama cand zambesc sau se incrunta. e minunat insa cand stai pe langa ei! sunt cam lipiciosi, adica se imprietenesc repede.

ceea ce ar trebui sa stii e ca atunci cand vine vorba de comunicat cu suedezii... limba engleza rar te ajuta! daca stii limba lor, it's perfect!

cam atat pot sa-ti spun acum... adica eu iti scriu raspunsul noaptea, tarziu, si mi-e cam somn sa iti zic mai multe... daca vrei, mai intreaba-ma ceva ce te tine nelamurit!

apropo, era sa uit: felicitari pentru admiterea la facultate!winking

2 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Salut. Felicitari pentru ca ai fost admis. Suedia e o tara propice pentru educatie, la fel cum e in general tot Nordul Europei. Am locuit acolo 7 ani si am mai si vizitat tara ulterior. Astfel, pot sa iti spun plusurile si minusurile. Marele plus in educatie sta in gratuitatea studiilor pentru studentii straini. In afara de anumite examene si curricula (carti in principal) nu ai nimic de platit. Facultatile arata incredibil, ai acces total 24/7, poti folosi laboratoarele, bibliotecile etc. oricand doresti. Ti se ofera asistenta, esti ajutat, oamenii sunt foarte prietenosi chiar daca sincer, nu par la prima vedere. Curatenia e pastrata mereu, mai ceva ca in Germania de exemplu.Marele minus sta in preturi. Suedia e incredibil de scumpa, la fel ca Norvegia, din punctul de vedere al night-life-ului si nu numai. Sa iesi sa petreci in Suedia implica niste costuri uriase. Alcoolu e mega scump, restaurantele de asemenea. Preturile de retail nu difera prea mult in schimb chiriile da (poti gasi insa un apartament undeva la 500 de euro pe luna, cu ceva noroc, intr-o zona nu tocmai centrala insa, evident). Sub 1000 de euro pe luna insa nici sa nu te gandesti ca poti supravietui, si vorbim aici de un nivel de subzistenta, nicidecum de lux. Partea buna e ca te poti (si va fi musai) sa te angajezi, ti se pot facilita joburi part time si ca si foreign student vei beneficia de impozite mult mai mici decat in mod normal. Poti sa castigi foarte bine in Nord, si ai si timp pentru scoala, stai linistit (mai mult de 90% din studentii de acolo lucreaza in timpul studiilor). ca un sfat, recomand sa faci cumparaturi mari in Danemarca daca apuci (Suedezii tind sa faca asta in weekenduri). Recomand de asemenea strict hypermarketurile, au preturi mult mai avantajoase, fara adaosuri comerciale mari. All in all, e o experienta de neratat, te sfatuiesc sa te bucuri de anii astia si sa icnerci sa ignori frigul iarna, mult mai cumplit decat la noi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TheAce):

Iti multumesc foarte mult!