| Angelsergiuboy a întrebat:

Am fost concediat la zi fara un motiv anume de la HR mi-a spus ca nu te-ai ridicat la nivelu asteptarilor,
Am lucrat aproape 3 luni aici si nu am avut intreruperi cu jobul precedent care a fost de aproximativ 2 ani si 3 luni dupa care am trecut la acest job unde mau concediat pe motiv ca nu m-am ridicat la nivelu acceptarilor, si as vrea sa stiu daca am dreptul la somaj si ce acte trebuie sa cer sa imi pot baga somaj, am dreptul?
daca mau concediat? pentru ca nu am avut intreruperi.

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Ai avut contract pe perioada determinata mai mult ca sigur. Dupa incheierea perioadei de 3 luni, fie ti se prelungeste fie ti se incheie contractul fara a fi necesar un motiv anume, angajatorul are dreptul asta, tu doar trebuie sa fii notificat.

Răspuns utilizator avertizat
| nukeyly a răspuns:

Fara preaviz ei incalca contractul si te poti lua de ei dupa cu un avocat, maine nu semna nimic![odata ce ai semnat esti mancat/fraier] cere-le sa te instiinteze in scris cu numar de inregistrare asta e important.

Daca te trimit la plimbare tu ii cauti cu avocatul si depui plangere la AJOFM \/.
Sa le ceri foaie din care sa rezulte ca pe perioada lucrata ti-au platit contributiile, DUPA mergi personal si verifici la
Agentia Judeteana pentru Ocuparea Fortei de Munca carti de munca/somaj.

Is multi ce practica 3luni si urmatorul, nu platesc taxe, carti de munca inexistene, ultima tura de bani te poarta sau nu o mai platesc, s.s.m.d.p., fi cu ochii in 4 si calca-i in picioare.