| Fernando9Torres a întrebat:

Am înțeles ca sunt unele ramuri din IT unde nu ai nevoie sa știi multă matematica. Care ar fi acelea?(specific, ca nu am zis "fără matematica" ma descurc cu ea destul de bine dar cu cât mai putina cu atât ma bine). As vrea răspunsurile strict pe subiectul întrebării happy

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Matematica sta la baza programarii, matematica te invata sa gandesti logic si analitic incat sa intelegi programare. Cam asta e rolul matematicii in majoritatea ramurilor programarii. Ca ai sa ajungi sa faci web development si ai sa folosesti o formula matematica 1 data pe luna e alta discutie, important e cum iti mergea mintea matematic

| JicaContra a răspuns:

TOATE!
ABSOLUT TOATE ramurile IT-ului

toti care spun ca "trebuie" sa stii matematica, ca sa faci IT mananca rahat cu spume

in orice in afara de programare NU iti trebuie matematica DELOC, ABSOLUT DELOC

in programare iti trebuie sa stii algoritmica, care e declarata pompos ca fiind ramura a matematicii, dar de fapt este informatica, insa deh... semantica

iar daca faci low level programming (creezi drivere, programezi roboti industriali, etc.) atunci trebuie sa stii urmatoarele 3 baze de numeratie: binar, octal si hexazecimal, si sa faci calcule in respectivele baze de numeratie, pentru ca, calculatoarele de buzunar NU te ajuta cum trebuie, de exemplu nu am gasit niciunul NICIODATA care sa fie in stare sa limiteze numarul de digiti, la 8, 16, etc. si sa pot sa fac un calcul binar pe octeti... toate trateaza asta ca si cum nu m-ar interesa numarul de digiti CU TOATE CA IN BINAR **NUMAI** PENTRU IT SE FOLOSESTE, nu am auzit niciodata calcul binar in afara IT-ului... EVERRRRRR!

Bula
| Bula a răspuns:

In IT, matematica invatata in liceu este mult prea suficienta.
Sunt insa cel putin doua ramuri ale matematicii care va trebui sa le inveti si sa le stapanesti bine:
- algoritmii
- logica matematica
in unele cazuri (la programare de nivel "limbaj masina" mai ai nevoie si de matematica booleana.

| DoctorWh0 a răspuns:

In principiu nu. Adica cand te pune cineva sa faci o aplicatie care sa arate toate pozele dintr-un folder, nu ai nevoie de mate.
Daca vrei sa faci aplicatii de modelare 3D (blender, Autodesk Maya,), motoare de jocuri (Unity, Unreal Engine, Godot, Frostbite), sisteme de operare (Linux, Windows, macOS, BSD), machine learning (Pinterest, IBM watson.), data analysis, etc... atunci da, sa stii mate te ajuta.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru JicaContra):

Ia sa vad si eu cum faci tu motoare grafice/software-uri de modelare 3D fara mate.

| JicaContra a răspuns (pentru DoctorWh0):

LAL, corect, 0, 000001 din IT inseamna algoritmi avansati
acolo chiar iti trebuie mate... LA GREU
dar, care e diferenta dintre un leu vechi si un euro... diferenta e de un euro
mai exact, tu vorbesti de acea elita in IT pe care ii numeri pe degetele de la o mana care au existat VREODATA

intrebarea era GENERALA, cata matematica iti trebuie ca sa faci IT, iar raspunsul e TOT GENERAL, aproape absolut zero, eu sunt suport IT si stiu ceva aritmetica, iar la baze de numeratie am avut talent dar nu imi mai trebuie DELOC, in liceu stiam sa fac functii derivate si graficul oricarei functii, dar la integrale am dat kix cu brio, iar acum nu imi mai aduc aminte de nimic si MAI ALES, fac misto, ca prin clasa a 7a am facut logaritmi (NU algoritmi, am scris bine logaritmi) si nu mai tin minte DELOC ce e aia si cu ce se mananca, deci I-AM FACUT ***ABSOLUT*** DEGEABA

PE SCURT, ai dat un exemplu de IT la care intr-adevar iti trebuie matematica la greu, DAAAAAAAAAAAR, TOTUSI, SE REFERA LA UN PROCENT **ABSOLUT** MICRONIC DIN IT, si anume ELITA ELITEI, ELITEI, ELITEI, ***********ELITEI*************

| DoctorWh0 a răspuns (pentru JicaContra):

Ba, asta e total off-topic.
DA CE SCRII *******ASAAAAA********?
E foarte adevarat, nu toata lumea face asa ceva.
Insa poate omul vrea, cine stie, sa faca asa ceva.
Blender, de exemplu, este 100% open source. Nu te intreaba nimeni daca esti parte din elita sau newbie.
Si la Google de exemplu sunt locuri unde ai nevoie de mate. Google Search functioneaza folosind AI (oversimplification going on here).
Sa zici ca nu iti trebuie mate mai de loc este o generalizare cam mare tbh.
Chiar daca nu iti trebuie matematica in sine, iti trebuie macar "gandirea".