| Alefinut a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Cum sa-i,, intru,, in gratiile profesoarei de matematica. In ultimele luni de scoala, au schimbat profesorii de matematica. Profesorul nou, nu a mai facut diferente intre elevi, si astfel fetele care erau rasfatate cu 10 de la iubita lor profesoara, au primit in permanenta 8 si 9 (asta meritau ). Iar eu primeam in permanenta 10. Apoi, profesorii s-au inversat din nou. Satana m-a pus pe mine sa o intreb daca media imi iese 10 la matematica, si mi-a mai pulsat cu niste note de 9 laughing. Bravo ma crying. Orice asi face, daca nu pun o virgula la un test, imi da 8 sau 9, iar ele daca gresesc jumatate de pagina, le da 9, 50 (WTF!) Nu mai suport. O avea ceva cu mine! Vreau sa ma fac pediatru, dar cum sa reusesc daca asta ma bate in cap numai cu 8 si 9! La toate iau numai 10, numai la ea iau 8 si 9. Nu vreau sa ajung sa-mi stric media din cauza ei, si sa ma duc la un liceu cu calitati mai scazute decat ale mele. Ce sa fac, cum sa o fac sa ma placa?

4 răspunsuri:
| guardian18angel a răspuns:

Sa-i spui exact ce ne-ai spus si noua si sa-l rogi, sau s-o rogi, ce-o fi, sa te lamureasca pentru ca nu vrei sa ramai asa, proasta.

Poti ruga sa-ti explice metodologia dupa care se face corectura la lucrari sau la ascultat ca apoi sa stii exact ce sa faci pentru a lua o nota mare la materia respectiva.

Daca nu discuti, nu ai sanse sa rezolvi nimic, sincer.

Cel mai bine e sa-l iei deoparte si sa-i spui verde in fata ce te nemultumeste, oricand are timp liber. Ma indoiesc ca n-o sa paleasca curiozitatea pe-aici de a te asculta :p

| TheAce a răspuns:

In primul rand trebuie sa intelegi faptul ca de anul trecut, media de la liceu NU mai conteaza ABSOLUT DELOC pentru intrarea la facultate. Acestea fiind spuse, liceul tine numai si numai de dezvoltarea personala. In sfarsit tot ceea ce inveti inveti doar pentru tine, fara alte scopuri cum ar fi notele sau mediile.Nu ai de ce sa te superi ca iei 9 si altii 10, gandeste in perspectiva: Vei ajunge la facultate unde vei fi mai bine pregatita si acolo te vei impune. In plus, chiar si acolo, doar licenta conteaza propriu zis deci nu te mai stresa inutil si nu iti fa sange rau pentru faptul ca cineva a luat o nota mai mare fara de merit. Cunostiintele. Ceea ce ai in cap. Asta e cu adevarat important.

| Euletitia a răspuns:

Buna! Incearca sa te intelegi bine cu profa de mate ca sa te noteze si pe tine corect si sa nu mai ai probleme. ridica mana sa iesi la tabla sau sa raspunzi, fii activa la ore, fa-ti toate temele la timp, invata bine teroia, formulele etc ca s anul te prinda "descoperita', nu intarzia la ore si nu lipsi de la ore, eventual poti participa si la concursuri de matematica sau la olimpiada,(numai insa daca iti place atat d emult matematica si vrei sa studiezi suplimentar si chiar te pasioneaza domeniul), nu te certa cu ea si nu-i raspunde urat, nu fa galagie in timpul orelor si sigur va incepe sa te aprecieze si pe tine.

| Alefinut explică (pentru Euletitia):

Asta fac.thinking Nu am port adecvat sa stii.