| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul și sfatul fiecăruia dintre voi! Am o prietena care are media la bac foarte mică, 6 și ceva nu știu exact, ideea e ca a aplicat la facultate, dar nu a avut nicio șansa sa intre, a fost pe baza de dosar, adică a fost singura facultate care i-ar fi plăcut, ce ați face in cazul asta? Sau ce se poate face, sa vrei sa faci o facultate și sa nu poți?!

8 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Acum e cam tarziu, dar trebuia sa se gandeasca si la alte facultati, sa le studieze mai mult si poate ar mai fi ales si altele. Nu stiu care-i planul ei de viitor, dar trebuie regandit daca zici ca facultatea asta era singura optiune. Sa caute alte job-uri/domenii in care i-ar placea sa lucreze pe viitor (pentru ca sunt multe), sa vada ce facultati sunt necesare pentru job-urile/domeniile respective si de la anul sa dea iar si daca cumva nu poate sa gaseasca ceva care sa-i placa, sa caute ceva in care s-ar plati bine si in care crede ca s-ar descurca, chiar daca nu-i place (faci cat de bine poti dintr-o situatie neplacuta, asta-i viata). Poate o sa ajunga pe urma sa-i placa. Ii urez succes si cu calm, nu-i asa grav.

| Yurisa a răspuns:

Trebuia sa se gandeasca la asta inainte. Cu media aia nu prea ai ce sa faci. Adica ai ce, dar din punct de vedere academic, viitorul nu arata prea stralucit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi trebuie să și faci ceva ca să o faci, nu doar să vrei

| Raducons a răspuns:

Sa faca cu taxa daca are posibilitatea si daca merge bine trece la fara dupa un an, sau sa faca o scoala postliceala sanitara sau la fara frecventa ceva facultate

| eckblume a răspuns:

M-as duce la o facultate care sa imi placa cat de cat sau sa am un viitor cu ea, dar pe baza de examen. La Sibiu, la o facultate de inginerie industriala s-a intrat cu media 6. Sa vada in sesiunea din septembrie. Sa caute rezultatele de la facultati si sa vada care sunt mediile si daca are sanse.
O facultate nu o faci de dragul de a avea o diploma. Trebuie sa stii mai tarziu daca faci fata sau nu, daca te vei descurca la locul de munca.

| christine99 a răspuns:

Sunt specializări unde nu sunt candidați, du-te acolo, in general la universitățile tehnice.

| RebecaManea a răspuns:

Sa dea bani))

| Tormented0ne1 a răspuns:

Să vrei să vorbeşti şi să nu înţelegi cuvintele.